Atak rakietowy na tereny firm naftowych w Iraku

Należące od ExxonMobil pole naftowe w miejscowości Basra (fot. Reuters/Essam Al-Sudani)

Rakieta trafiła w tereny zajmowane przez kilka światowych firm naftowych, w tym amerykański koncern ExxonMobil, w pobliżu miasta Basra na południu Iraku – poinformowała iracka armia. Trzy osoby zostały ranne; nikt nie przyznał się do ataku.

USA chcą rozszerzyć walkę z tzw. Państwem Islamskim poza Irak i Syrię

Stany Zjednoczone chcą wspólnie z sojusznikami rozszerzyć walkę z organizacją terrorystyczną Państwo Islamskie (IS) poza Irak i Syrię. Taką...

zobacz więcej

Według irackiej armii atak został przeprowadzony przy użyciu rakiety krótkiego zasięgu Katiusza. Według policji pocisk spadł około 100 metrów od części terenu wykorzystywanego przez ExxonMobil jako centrum pobytu i eksploatacji.

Źródło w siłach bezpieczeństwa poinformowało, że firma ExxonMobil natychmiast ewakuowała 21 zagranicznych pracowników samolotem do Dubaju.

Przedstawiciele firm naftowych powiedzieli, że incydent nie wpłynął na eksploatację, w tym na eksport z południowego Iraku. Inne firmy działające na miejscu to Royal Dutch Shell PLC i włoska Eni SpA.

W maju amerykańskie władze ewakuowały swoich dyplomatów z ambasady w Bagdadzie ze względu na nieokreślone zagrożenia dla interesów USA w Iraku ze strony sąsiedniego Iranu. Władze w Teheranie wspierają działające w Iraku szyickie milicje.

źródło:

Zobacz więcej