RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Amerykanie w Polsce. Sto lat stosunków dyplomatycznych między Polską i USA

Wystawę będzie można oglądać do 6 października 2019 w Domu Spotkań z Historią (fot. TT/Dom Spotkań z Historią)

Od dziś w Warszawie w Domu Spotkań z Historią można oglądać wystawę „Amerykanie w Polsce 1919-1947”.

Obchody stulecia relacji dyplomatycznych między Polską a Stanami Zjednoczonymi

Politycy, dyplomaci i przedsiębiorcy świętowali stulecie relacji dyplomatycznych między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Uroczystości zorganizowano...

zobacz więcej

Ekspozycję przygotowano w 100. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Przedstawia sylwetki między innymi prezydentów Thomasa Woodrow Wilsona i Herberta Hoovera, którzy zaangażowali się w pracę na rzecz odbudowy Polski w latach 1919–1947.

Współautor wystawy Jan-Roman Potocki powiedział: „Nikt nie zna tej historii. To jest opowieść o Amerykanach, którzy angażowali się u boku Polski. Na początku z bardzo idealistycznych powodów: walki o wolność czy wspierania demokracji. To pokolenie Amerykanów walczyło wspólnie z Polską przeciwko Rosji” – mówił współautor wystawy.

Jan-Roman Potocki zaznaczył, że wystawa przypomina mało znane sylwetki Amerykanów oraz historię relacji polsko–amerykańskich.

„Działania ostatniego ambasadora Arthura Bliss Lane’a w latach 1945–1947 były bardzo ważne, ponieważ sprowadził nad Wisłę amerykańskich dziennikarzy, aby udokumentowali zawładnięcie Polski przez Rosję sowiecką” – podkreślił Jan–Roman Potocki.

Na wystawie pokazano około stu starannie wybranych zdjęć z archiwów amerykańskich, przedstawiających przedstawicieli pokolenia Amerykanów, którzy przybyli do Polski wraz z Herbertem Hooverem na początku lat 20. XX wieku.

Ambasador USA żegna prezydenta. „Wspierał Polskę”

Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher powiedziała, że zmarły prezydent George H. W. Bush był wielkim przyjacielem Polski i Polaków. O...

zobacz więcej

Autorzy wystawy, Jan–Roman Potocki i Vivian Reed, opisują między innymi działania Amerykańskiej Administracji Pomocy. Przypominają sylwetki Borisa Bogena czy Hugh Gibsona – pierwszego ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce, – Maurice’a Pate’a, późniejszego założyciela UNICEF’u, Szarych Samarytanek – Amerykanek polskiego pochodzenia, które zgłosiły się jako ochotniczki, aby nieść pomoc dzieciom w Polsce.

Wystawa pokazuje też dzieje Eskadry Myśliwskiej imienia Tadeusza Kościuszki i losy amerykańskich pilotów podczas wojny polsko–bolszewickiej, pracę dyplomatów i ich życie w Warszawie oraz pracę dziennikarzy i fotografów, między innymi Juliena Bryana w 1939 roku czy Larry'ego Allena, korespondenta Associated Press w Warszawie od września 1945 roku.

Wystawę będzie można oglądać do 6 października 2019 w Domu Spotkań z Historią. Partnerem jest Ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce i American Center Warsaw.

źródło:
Zobacz więcej