„Szok”. Wywiad z unijną urzędniczką w rosyjskiej tubie propagandowej

Telewizja RT (dawniej Russia Today) jest uważana za tubę propagandową Kremla (fot.arch.PAP/DPA/Soeren Stache)

Nathalie Tocci, główna doradczyni szefowej unijnej dyplomacji Federiki Mogherini udzieliła wywiadu kremlowskiej, propagandowej telewizji RT (dawniej Russia Today). Eksperci i dyplomaci oceniają to bardzo krytycznie.

Ewolucja, która zlikwiduje państwo polskie. „Taki kierunek musimy przyjąć”

– Jestem zwolennikiem Rzeczypospolitej Europejskiej, czyli odejścia od państw narodowych. Taki kierunek musimy przyjąć – oznajmił poseł klubu...

zobacz więcej

Zaledwie kilka dni po opublikowaniu przez Komisję Europejską raportu o przykładach rosyjskiej dezinformacji i próbach ingerencji kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, pojawił się wywiad Nathalie Tocci, głównej doradczyni Federiki Mogherini, dla telewizji RT, nazywanej główną tubą propagandową Kremla przez ekspertów, dyplomatów i urzędników zajmujących się walką z rosyjską dezinformacją.

– Jesteśmy zaszokowani – powiedział jeden z unijnych urzędników, „rozumiejący problem propagandy i dezinformacji ze strony Kremla”.

– To zdrada – tak skomentował wywiad Jakub Janda, szef programu Kremlin Watch, który ujawnia przykłady rosyjskich wpływów i dezinformacji. Podkreślił, że szefowa unijnej dyplomacji wraz z całym zespołem powinna zajmować się walką z rosyjską dezinformacją, a nie udzielać wywiadu tubie propagandowej Kremla.

Nathalie Tocci odniosła się do tego wywiadu na Twitterze odpowiadając na krytykę za wypowiedź na temat Iranu. Według rosyjskiej telewizji miała bowiem powiedzieć, że gdyby była na miejscu Iranu, wycofałaby się z porozumienia nuklearnego.

Takie słowa w wywiadzie istotnie nie padają, nastąpiło przekłamanie w przekazie RT i na to zwróciła uwagę Tocci, ale przemilczała krytykę za udzieleniem wywiadu.

źródło:
Zobacz więcej