Nadchodzi fala ekstremalnych upałów, ale najpierw burze z gradem

Spodziewane są opady gradu i porywisty wiatr (fot. arch. PAP/Darek Delmanowicz)

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w środę ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem oraz silnym wiatrem dla województw śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Prędkość wiatru osiągnie w porywach do 70 km/h. Trudno w to uwierzyć, ale za kilka dni w Polsce temperatura może sięgać 40 stopni C.

Wichury, burze i grad – co robić, żeby być bezpiecznym?

IMGW prognozuje bardzo silny wiatr i burze z gradem niemal w całej Polsce. Jeżeli możemy, zostańmy w domu. Pamiętajmy, żeby zabezpieczyć wszystkie...

zobacz więcej

W środę rano IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem dla województwa śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.

Prędkość wiatru osiągnie w porywach do 70 km/h.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że zjawiska meteorologiczne mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Należy się spodziewać utrudnień, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych, a nawet ich odwołania. Zalecana jest ostrożność, śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych zapowiedziało nadejście ekstremalnych upałów w naszym kraju. 27 czerwca w woj. lubuskim i wielkopolskim temperatura ma sięgnąć 40 stopni C. w cieniu.

„Należy dobitnie zaznaczyć, że ten scenariusz pogodowy dotyczy samego końca horyzontu prognozy operacyjnej. Jest więc bardzo duże prawdopodobieństwo, że pogoda potoczy się nieco inaczej”– zastrzega autor z serwisu MeteoGroup Polska.

źródło:
Zobacz więcej