RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Agresja jest wymierzona w amerykańskie interesy i żeglugę”

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo przekonuje, że Waszyngton chce powstrzymać agresję Teheranu (fot. REUTERS/NTB Scanpix)

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo oświadczył, że prezydent Donald Trump nie dąży do konfliktu z Iranem, a wzmacnianie wojsk amerykańskich w Zatoce Perskiej ma na celu wyłącznie powstrzymanie irańskiej agresji, wymierzonej w amerykańskie interesy na Bliskim Wschodzie i w międzynarodową żeglugę.

Iran grozi USA. „Nasze rakiety mogą trafić w lotniskowce na morzu”

Rośnie napięcie na linii Teheran-Waszyngton po ataku na dwa tankowce w Zatoce Omańskiej. Naczelny dowódca irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji...

zobacz więcej

Słowa Pompeo pały dzień po tym, jak p.o. sekretarza obrony USA Patrick Shanahan ogłosił rozmieszczenie około tysiąca dodatkowych żołnierzy na Bliskim Wschodzie z – jak to ujął – przyczyn obronnych, powołując się na obawy o zagrożenie ze strony Iranu. Jednocześnie zapewnił także, iż „USA nie dążą do konfliktu z Iranem”.

Amerykański sekretarz stanu podkreślił, że jest przekonany, iż wojsko USA jest gotowe na każde wyzwanie i może odpowiedzieć na każdy atak. Powtórzył jednak, że Donald Trump „nie chce wojny” a jedynie odstraszyć irańskie zagrożenia. – Naszym zadaniem jest przekonanie Islamskiej Republiki Iranu, że jesteśmy poważni i powstrzymanie ich przed dalszą agresją w regionie – powiedział.

We wtorek Iran po raz kolejny próbował postraszyć Stany Zjednoczone słowami naczelnego dowódcy Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Gen. Hosejn Salami oświadczył, że irańskie rakiety balistyczne są w stanie trafić bardzo precyzyjnie w „lotniskowce na morzu”.

W zeszłym tygodniu w Zatoce Omańskiej w pobliżu cieśniny Ormuz doszło do ataku na dwa tankowce – japoński i norweski – wskutek czego zostały one uszkodzone, a ich załogi ewakuowano. Stany Zjednoczone natychmiast obarczyły odpowiedzialnością za ataki Iran, jednak władze tego kraju kategorycznie temu zaprzeczają.

Cieśnina Ormuz to najważniejsza trasa transportu ropy naftowej z Zatoki Perskiej – transzortowana jest przez nią jest około jedna piąta światowego zużycia tego surowca.

źródło:

Zobacz więcej