Od słodyczy po laptop. Prezenty za świadectwo nową modą

Zdaniem rodziców prezent ma wynagrodzić dzieciom presję związaną z nauką (fot. Pexels/Anastasiya Gepp)

Prawie 5 milionów dzieci z ponad 26 tysięcy szkół w całym kraju kończy dziś zajęcia w szkołach. 37 proc. Polaków planuje z tej okazji zakup prezentu dla uczniów – informuje „Rzeczpospolita”.

Minister edukacji: Rodzice mogą być pewni, że ich dzieci znajdą miejsce w szkołach średnich

Z naszych informacji wynika, że wszyscy absolwenci gimnazjów oraz szkół podstawowych znajdą swoje miejsce w szkołach średnich – zapewnił minister...

zobacz więcej

Takie plany ma aż 56 proc. rodziców dzieci w wieku szkolnym i 19 proc. znajomych lub członków rodziny – wynika z badania Smartscope dla sieci RTV Euro AGD. Zdaniem rodziców kolejny prezent ma wynagrodzić dzieciom presję, z jaką zmagają się przez cały rok nauki.

Budżet, jaki kupujący taki prezent chcą na niego przeznaczyć, wynosi średnio 640 zł. 7 proc. pytanych planuje wydać na prezent dla dziecka z okazji końca roku ponad 2 tys. zł. Badani jako prezent najczęściej wybierają rower, telefon, słodycze, tablet, laptop, książki, smartwatch czy zegarek.

Jak zwraca uwagę dziennik, w Polsce jest aż 5 mln uczniów, dzięki czemu handel zyskuje nowy sezon zakupowy. Niektóre sklepy z okazji końca roku mają nawet specjalne promocje, które polegają na tym, że za świadectwa z najlepszymi ocenami przyznają dodatkowy rabat.

W tym roku wakacje będą trwały dłużej. To w związku z rozporządzeniem podpisanym przez ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego. – Jeżeli przed piątkiem, który w sposób tradycyjny kończy zajęcia szkolne pojawia się dzień wolny, to wówczas można te zajęcia zakończyć w środę poprzedzającą dzień wolny – tłumaczy minister. Tak jest teraz, bo w czwartek przypada ustawowo wolne od pracy święto Bożego Ciała.

Kończący się rok to między innymi pierwszy po reformie edukacji egzamin ósmoklasisty i ostatnia sesja egzaminu gimnazjalnego. To też pierwszy raz, kiedy rodzice wszystkich uczących się dzieci otrzymali 300 złotych na zakup wyprawki dla dziecka. Program „Dobry start” będzie kontynuowany i wnioski o pieniądze na nowy rok można składać od 1 lipca.

źródło:
Zobacz więcej