RAPORT

Kampania 2020

Andrzej Duda: Lech Kaczyński chciałby, żebyśmy robili dla Polski jak najwięcej

Chciał żebyśmy robili do Polski niestrudzenie jak najwięcej i staramy się to robić – mówił o prezydencie Lechu Kaczyńskim jego obecny następca, Andrzej Duda (fot. arch.PAP/Radek Pietruszka)

– Pan prezydent chciałby, żebyśmy robili do Polski niestrudzenie jak najwięcej i staramy się to robić - powiedział Andrzej Duda po mszy św. w 70. rocznicę urodzin prezydenta Lecha Kaczyńskiego odprawionej w Katedrze Wawelskiej.

Jarosław Kaczyński obchodzi 70. urodziny

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński obchodzi we wtorek 70. rocznicę urodzin. 18 czerwca 1949 r. urodził się także Lech Kaczyński....

zobacz więcej

W rozmowie z dziennikarzami prezydent Andrzej Duda wspomniał 60. urodziny swojego zmarłego poprzednika.

– To duże wzruszenie. Pamiętam, jak wtedy wszyscy spotkaliśmy się w Pałacu w Sali Obrazowej, potem mieliśmy krótkie spotkanie przyjaciół pana prezydenta, jego współpracowników w Oranżerii. Trochę łza się w oku kręci – opowiadał.

W uroczystej mszy św. w 70. rocznicę urodzin prezydenta Lecha Kaczyńskiego uczestniczyli obok prezydenta Andrzeja Dudy także premier Mateusz Morawiecki i prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Nabożeństwu przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Wśród przybyłych byli również marszałkowie Sejmu i Senatu, członkowie rządu oraz córka zmarłej pary prezydenckiej Marta Kaczyńska.

Po mszy św. przy sarkofagu Lecha i Marii Kaczyńskich w krypcie katedry złożone zostały wieńce i kwiaty.

Prezes PiS złożył kwiaty przed pomnikiem swojego brata Lecha Kaczyńskiego

Prezes PiS Jarosław Kaczyński złożył we wtorek w południe kwiaty przed pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Warszawie. Dziś przypada 70. rocznica urodzin...

zobacz więcej

Prezydent Lech Kaczyński zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M w Smoleńsku. Udawał się wówczas na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Wraz z nim zginęła jego żona i 94 pasażerów, w tym wielu przedstawicieli polskich elit politycznych, wojskowych i kościelnych oraz środowisk pielęgnujących pamięć o tej sowieckiej zbrodni.

Pogrzeb pary prezydenckiej odbył się w Krakowie 18 kwietnia 2010 r. W krypcie, w której znajduje się sarkofag Lecha i Marii Kaczyńskich, we wrześniu 2010 r. odsłonięta została tablica ku czci ofiar katastrofy, z nazwiskami wszystkich, którzy zginęli pod Smoleńskiem i łacińską sentencją: „Corpora dormiunt, vigilant animae” (Ciała śpią, czuwają dusze).

źródło:

Zobacz więcej