Chojna-Duch o Tusku: Bagatelizował poważny problem zorganizowanej przestępczości

– Była to mało merytoryczna wypowiedź pana premiera. Bagatelizował poważny problem, problem zorganizowanej przestępczości w zakresie podatków – powiedziała w TVP Info prof. Elżbieta Chojna-Duch, była wiceminister finansów. W ten sposób odniosła się do przesłuchania Donalda Tuska przed komisją ds. VAT.

Nie wie, nie pamięta, nie przyjmuje do wiadomości. Donald Tusk przed komisją śledczą

Przesłuchanie byłego premiera Polski Donalda Tuska przed komisją ds. wyłudzeń VAT może nie zostać zapamiętane jako rzeczowe i posuwające prace...

zobacz więcej

– To jest bardzo poważna kwestia z punktu wiedzenia interesów państwa – podkreśliła, mówiąc o przestępczości podatkowej.

Stwierdziła, że nieprawdą są słowa Tuska, jakoby Polska nie odbiegała w tamtym czasie od innych krajów UE w tej kwestii. – Były dwa okresy zapaści – 2009 a później 2013 r., kiedy nastąpiło załamanie jeśli chodzi o wpływy z VAT-u i akcyzy, podatków pośrednich – mówiła i dodała, że wskazywały to liczne organizacje międzynarodowe i krajowe.

Przypomniała raport GRECO z 2010 r. czyli Grupy Państw Przeciw Korupcji.
B – W raporcie wskazywano, że w sejmie w pracach uczestniczą niezarejestrowani lobbyści, którzy przyczyniają się do przyszłego załamania się przychodów z podatków. Były ostrzeżenia bardzo wyraźne. Wskazywali na konkretne podkomisje, czyli Palikota – mówiła była wiceminister finansów.

Elżbieta Chojna-Duch oceniła, że Tusk mówiąc o niej przed komisją śledczą starał się podważyć jej wiarygodność.

– Minister Nowak narzucał nam rozwiązania. Przysłał pismo do mnie, które zobowiązywało nas do przyjęcia rozwiązań, które rozszczelniały system. Wiedział o tym doskonale, jak również poseł Palikot – mówiła i wyjaśniła, że właśnie ta działalność umożliwiła rozszczelnienie systemu podatkowego w Polsce.źródło:
Zobacz więcej