Zadymili całą stację metra. Na próbę

Stacja Szwedzka położona jest na nieodebranym jeszcze odcinku drugiej linii stołecznej kolei podziemnej (fot. Shutterstock/Tomasz Bidermann)

Stacja Szwedzka na ukończonym niedawno odcinku drugiej linii warszawskiego metra została celowo zadymiona. Widowiskową próbę działania systemów przeciwpożarowych i oddymiających przeprowadzili strażacy.

– Na początku stacja była w stanie, w jakim ją normalnie byśmy użytkowali jako pasażerowie. Następnie został uruchomiony system, który generował dym: naturalny, gorący, który układa się w ten sam sposób, jak w przypadku pożaru. Spowodował on uruchomienie systemu wykrywania dymu; ten przekazuje sygnały do poszczególnych urządzeń, które w sposób automatyczny powodują pewną sekwencję zdarzeń – wyjaśniał Bogusław Majchrzak ze straży pożarnej.Na stacji samoczynnie uruchomił się dźwiękowy system ostrzegania, informujący o zagrożeniu i konieczności opuszczenia stacji. Jednocześnie schody ruchome zatrzymały się i zmieniły swój bieg na zgodnie z kierunkiem ewakuacji. Załączyły się także wentylatory oddymiające i wyciągowe, kierujące dym w stronę tunelu, gdzie znajduje się wentylator wyrzucający dym na zewnątrz. Następnie wyłączyło się zasilanie.– Uruchamia się oświetlenie ewakuacyjne. Dzięki temu my, jako strażacy, możemy prowadzić działania. Wyłączenie prądu dotyczy tylko urządzeń, które nie są nam niezbędne w czasie działań ratowniczo-gaśniczych – tłumaczył Majchrzak.

Wybudowany niedawno praski odcinek drugiej linii metra zostanie oddany do użytku po odbiorach budowlanych, najprawdopodobniej w najbliższych miesiącach.

źródło:
Zobacz więcej