„Żelazny Wilk” – Polscy żołnierze biorą udział w sojuszniczych manewrach na Litwie

Międzynarodowe ćwiczenia Geleżinis Vilkas są organizowane corocznie (fot. PAP/EPA/GEORGI LICOVSKI, zdjęcie ilustracyjne)

Największe międzynarodowe ćwiczenia wojskowe odbywające się na Litwie Geleżinis Vilkas (Żelazny Wilk) weszły w aktywną fazę. W dwutygodniowych manewrach uczestniczy ok. 4 tys. żołnierzy z dziesięciu krajów, w tym z Polski.

W manewrach DRAGON-19 będzie brało udział 1500 żołnierzy WOT

15 czerwca rozpoczną się największe tegoroczne ćwiczenia Sił Zbrojnych RP – DRAGON-19. W tych manewrach weźmie udział aż 1,5 tys. żołnierzy...

zobacz więcej

Jak poinformował dowódca brygady zmechanizowanej Geleżinis Vilkas, pułkownik Mindaugas Steponaviczius, na poligonie w Podbrodziu na Wileńszczyźnie żołnierze litewscy i wojsk sojuszniczych rozpoczęli ćwiczenie przeprowadzania operacji ataku i obrony.

W środę ćwiczenia będą obserwowali wojskowi z Białorusi i Szwecji. Zapraszając obserwatorów, Litwa demonstruje otwartość i zapewnia przejrzystość działań.

Międzynarodowe ćwiczenia Geleżinis Vilkas są organizowane corocznie. Celem tegorocznych jest doskonalenie zdolności planowania i obrony, współdziałania w operacjach wojsk sojuszniczych i partnerów, a także doskonalenie mobilności jednostek i zdolności szybkiego dotarcia do dowolnej części kraju.

Manewry odbywają się nie tylko na poligonach. Widoczne są też na drogach publicznych i w poszczególnych miejscowościach. W ramach ćwiczeń żołnierze, a także sprzęt wojskowy w liczbie około 1 tys. jednostek, m.in. czołgi i samochody opancerzone, są przerzucani w różne części kraju.

źródło:

Zobacz więcej