Z powodu ASF w Wietnamie wybito 2,5 mln sztuk trzody chlewnej

Afrykański Pomór Świń zaatakował już w 58 spośród 63 wietnamskich prowincji (fot. PAP/EPA/YONHAP)

W związku z afrykańskim pomorem świń (ASF) od początku lutego wybito w Wietnamie łącznie 2,5 mln sztuk trzody chlewnej – poinformowało tamtejsze ministerstwo rolnictwa. Jak ocenia resort, choroba może rozprzestrzenić się na wszystkie prowincje kraju. W Wietnamie trzy czwarte spożycia mięsa stanowi właśnie wieprzowina.

Więzienie i areszt domowy za „antypaństwowe” posty na Facebooku

Wietnamski sąd skazał użytkownika Facebooka na sześć lat więzienia za posty na jego profilu, uznane za „antypaństwowe”. Skazany po odsiadce na pięć...

zobacz więcej

Choroba, która jest niegroźna dla ludzi, ale śmiertelna dla nierogacizny, zaatakowała już w 58 spośród 63 wietnamskich prowincji – przekazał szef działu epidemiologii w wydziale zdrowia zwierząt resortu rolnictwa Wietnamu Ngyuen Van Long.

Inny wysokiej rangi urzędnik tego wydziału ocenił, że jest „tylko kwestią czasu”, aż wirus rozprzestrzeni się na wszystkie 63 prowincje – podała Agencja Reutera.

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) zaleciła w marcu władzom Wietnamu, aby ogłosiły ogólnokrajowy stan kryzysowy ze względu na ASF. Od sierpnia 2018 r. choroba rozprzestrzeniła się również na terenie sąsiadujących z Wietnamem Chin.

Wietnamskie władze ogłosiły w maju, że do walki z rozprzestrzenianiem się choroby włączone zostaną wojsko i policja. Zaapelowały również do mieszkańców, by nie rezygnowali ze spożywania wieprzowiny.

Według cytowanego przez Agencję Reutera ekonomisty z Banku Inwestycji i Rozwoju Wietnamu Can Van Luca afrykański pomór świń nie wpłynął jak dotąd znacząco na gospodarkę kraju.

źródło:

Zobacz więcej