Cel: Jowisz, misja: badanie planety i jej księżyców

Naukowcy chcą zbadać układ planetarny Jowisza (fot. PAP/EPA/PETER KOMKA)

Badanie Jowisza i jego księżyców to cel misji „Juice”, realizowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną. W prace te zaangażowani są polscy naukowcy, inżynierowie i firmy.

Na księżycu Jowisza znaleziono sól kuchenną

Na powierzchni księżyca Jowisza – Europy planetolodzy znaleźli chlorek sodu, czyli sól kuchenną. Może to oznaczać, że ukryty pod grubą warstwą lodu...

zobacz więcej

Trwająca ponad siedem lat podróż ku najmasywniejszej planecie Układu Słonecznego rozpocznie się w 2022 r. Misja JUICE (JUpiter ICy Moons Explorer) to jeden z projektów realizowanych obecnie przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Jego łączny koszt sięga niemal 900 mln euro.

Projekt jest częścią strategicznego programu naukowego ESA o nazwie „Kosmiczna Wizja” (ang. Cosmic Vision). Ma on dać odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące naszego Wszechświata: jakie warunki umożliwiają formowanie się planet i pojawianie się życia, jak funkcjonuje Układ Słoneczny, jak powstał Wszechświat i z czego jest zrobiony. Cele badawcze misji JUICE są ściśle powiązane z odpowiedzią na te pytania.

Głównym celem misji JUICE jest badanie układu planetarnego Jowisza, a przede wszystkim Ganimedesa - największego księżyca tej planety i jednocześnie największego księżyca w Układzie Słonecznym. Za jego odkrywcę uważa się Galileusza, który w XVII wieku zaobserwował i opisał też pozostałe największe naturalne satelity Jowisza: Io, Europy, Kallisto.źródło:

Zobacz więcej