Opłaty drogowe w Europie: sprawdź, co cię czeka na trasie

Większość krajów Europy wprowadziło opłaty za korzystanie z autostrad oraz dróg krajowych (fot. arch.PAP/Lech Muszyński)

Planując wakacyjną podróż po Europie, trzeba wkalkulować w nią opłaty za autostrady i drogi szybkiego ruchu. Pobór i ich wysokość różni się w zależności od kraju. Podpowiadamy, jak się przygotować do podróży przez poszczególne państwa.

Niemieckie opłaty za użytkowanie dróg są sprzeczne z prawem UE

Winieta za użytkowanie dróg w Niemczech przez samochody osobowe jest sprzeczna z prawem Unii – orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE w...

zobacz więcej

Większość krajów Europy wprowadziło opłaty za korzystanie z autostrad i dróg krajowych. Regulowanie opłat odbywa się w różny, charakterystyczny dla każdego kraju sposób; mogą być pobierane bezpośrednio przy bramkach wjazdowych drogi lub w formie winietek okresowych.

Tegoroczne wakacje cenowe w tej kwestii nie różnią się od poprzednich. Za to w 2020 r. do grona krajów pobierających opłaty planowały dołączyć Niemcy. Opłata miała dotyczyć wszystkich obcokrajowców w osobówkach.

Na razie plany te pokrzyżował trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sędziowie ocenili, że to dyskryminacja obywateli innych krajów wspólnoty.źródło:

Zobacz więcej