Ekonomista NBP: Polsce nie grozi gwałtowny wystrzał inflacji

– Inflacja powoli wraca do 2,5 proc., z dwóch powodów – mówi zastępca dyrektora Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP Jacek Kotłowski (fot. Shutterstock/ Grand Warszawski)

Inflacja jest pod kontrolą i polskiej gospodarce nie grozi jej gwałtowny wystrzał – powiedział zastępca dyrektora Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP Jacek Kotłowski.

Analitycy: Wzrost gospodarczy powyżej oczekiwań, drugi silnik odpalony

Wzrost PKB, który wyniósł 4,7 proc. był powyżej oczekiwań analityków, przełom w inwestycjach mamy mimo coraz gorszych nastrojów za granicą, a w...

zobacz więcej

– Teraz inflacja powoli wraca do 2,5 proc., z dwóch powodów. Przede wszystkim mamy cen wzrost żywności: drożeją mięso, owoce, warzywa. Ekonomiści nie powinni się jednak tym przejmować, o ile nie zacznie to wpływać na oczekiwania inflacyjne – powiedział Kotłowski na konferencji w Łodzi.

– Drugi czynnik to inflacja bazowa. (...) Wydaje się, że dzisiejszy wzrost inflacji bazowej to wypadkowa presji popytowej (...) ale w części są to też wzrosty cen ubezpieczeń. (...) Inflacja jest pod kontrolą, nie grozi nam gwałtowny wystrzał inflacji – dodał.

Kotłowski poinformował ponadto, że według szacunków NBP Ukraińcy stanowią obecnie 4-5 proc. pracujących w Polsce, a w ostatnich latach pracownicy z Ukrainy wygenerowali nawet 20 proc. wzrostu gospodarczego Polski od strony podażowej.

Ekonomista NBP na początku wystąpienia pt. „Perspektywy gospodarcze Polski” zaznaczył, że omawia dane według stanu z marcowej projekcji NBP, lecz może także odnosić się do najnowszych prognoz DAE. Dodał, że prezentuje poglądy własne, a nie banku.

Emilewicz o wzroście PKB: Najpewniej zakończymy ten rok z czwórką z przodu

W ustawie budżetowej zakładamy 3,8-proc. PKB w 2019 r., ale najpewniej zakończymy ten rok z czwórką z przodu – powiedziała w czwartek dziennikarzom...

zobacz więcej

NBP opublikuje najnowszą projekcję inflacji i PKB na początku lipca. Projekcję opracowuje 3 razy do roku Departament Analiz Ekonomicznych NBP.

Prezes NBP Adam Glapiński powiedział w czerwcu, że wszystko wskazuje na to, iż ścieżka CPI w lipcowej projekcji będzie wyższa niż w marcu, ale nie budząca niepokoju.

Centralna ścieżka marcowej projekcji NBP zakłada inflację w latach 2019-2021 na poziomie: 1,7 proc., 2,7 proc. oraz 2,5 proc. Inflacja bazowa ma zaś wynieść 1,6 proc. w 2019 r., 2,2 proc. w 2020 r. oraz 2,1 proc. w 2021 r.

Inflacja CPI w maju 2019 r. wzrosła rok do roku o 2,4 proc. vs. 2,2 proc. w kwietniu. Inflacja bazowa w maju utrzymała się na poziomie kwietniowego odczytu 1,7 proc. rdr. (najwyżej od końca 2012 r.).

źródło:

Zobacz więcej