IPN wspomina zmarłego generała Nowka. „Niestrudzony piewca polskiego bohaterstwa”

Gen. Nowek zmarł w wieku 59 lat (fot. TT/Agencja Wywiadu)

„Odszedł wybitny działacz opozycji antykomunistycznej, jeden z bohaterów Sierpnia ’80 i narodzin Solidarności, lider NZS na UMK, zaangażowany miłośnik historii, wielki przyjaciel IPN” – napisano we wspomnieniu o zmarłym gen. Zbigniewie Nowku na stronach Instytutu Pamięci Narodowej.

Nie żyje generał Zbigniew Nowek

Generał Zbigniew Nowek, oficer wywiadu, były szef Urzędu Ochrony Państwa oraz Agencji Wywiadu nie żyje. Zmarł w nocy w wieku 59 lat.

zobacz więcej

Gen. Zbigniew Nowek, były szef Urzędu Ochrony Państwa i Agencji Wywiadu, były zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego zmarł w nocy z niedzieli na poniedziałek w swoim domu w Prądkach koło Bydgoszczy; miał 59 lat – poinformował przewodniczący kolegium IPN prof. Wojciech Polak.

W czasach PRL-u Nowek działał w opozycji; był przewodniczącym NZS-u na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. We wspomnieniu o śp. generale Nowku IPN przypomina jego zasługi dla kraju.

– Odszedł wybitny działacz antykomunistycznej opozycji, jeden z bohaterów Sierpnia’80 i narodzin Solidarności, lider NZS na UMK, zaangażowany miłośnik historii, w tym niestrudzony piewca polskiego bohaterstwa w zrywach niepodległościowych, popularyzator pamięci o polskich Termopilach, a także wielki przyjaciel IPN – podkreśla prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk.

– Jego wspaniałym dziełem wydawniczym była publikacja „Zadwórze – polskie Termopile. 17 sierpnia 1920”, poprzedzona wstępem i zredagowana przez Wojciecha Polaka i właśnie Zbigniewa Nowka. Wśród bardzo wielu osiągnięć na polu popularyzacji historii najnowszej, jest to rzecz niezwykle cenna i szczególnie warta wspomnienia – wskazał.

Były szef Agencji Wywiadu: Marek W. mógł mieć spory dostęp do informacji ważnych dla interesów państwa

– Każdy pracownik Ministerstwa Energii ma spory zasób informacji. Należy jednak pamiętać, że więcej informacji gromadzi podczas rozmów z kolegami z...

zobacz więcej

Jak dodał prof. Golon, „wśród licznych inicjatyw gen. Nowka warto wspomnieć także o tej z 2018 r., gdy odcinek ulicy prowadzącej do akademików UMK (tzw. Osiedle Centrum) w pobliżu placu Zbigniewa Herberta, otrzymał nazwę Niezależnego Zrzeszenia Studentów”.

IPN poinformował, że pogrzeb gen. Zbigniewa Nowka odbędzie się 24 czerwca o godz. 11 w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy przy ul. Ks. Popiełuszki 3. Generał spocznie na cmentarzu w miejscowości Ciele (gmina Białe Błota).

Instytut przypomina także, że za czasu, kiedy gen. Nowek kierował UOP, służba ta doprowadziła do wydalenia 12 dyplomatów rosyjskich, którzy opuścili nasz kraj w styczniu 2000 r. jako szpiedzy.

„W 2000 r. w wywiadzie z okazji 10-lecia Urzędu Zbigniew Nowek uznał wykrycie rosyjskiej siatki szpiegowskiej za największy sukces służb specjalnych po 1989 r. UOP za kadencji Nowka dostosował również niektóre procedury (m.in. ustawa o ochronie informacji niejawnych) do standardów NATO” – wskazano.

W 1990 r. Nowek został szefem delegatury UOP w Bydgoszczy, a w 1997 r. zastępcą szefa UOP. W latach 1998-2001 był szefem UOP. Z kolei w latach 2005-08 zajmował stanowisko szefa Agencji Wywiadu. W styczniu 2010 r. został powołany na zastępcę szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Po katastrofie smoleńskiej przez krótki czas pełnił obowiązki szefa BBN. Z funkcji zastępcy szefa BBN został odwołany w lipcu 2010 r.

Nowek miał liczne odznaczenia i wyróżnienia, m.in. w 2007 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Republiki Litewskiej za zasługi na rzecz litewsko-polskich stosunków międzypaństwowych i bezpieczeństwa obu krajów. W 2009 r. odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przez Lecha Kaczyńskiego za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce.

źródło:
Zobacz więcej