Prezes PiS złożył kwiaty przed pomnikiem swojego brata Lecha Kaczyńskiego

Jarosław Kaczyński złożył wieniec przed pomnikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego (fot.PAP/Rafał Guz)

Prezes PiS Jarosław Kaczyński złożył we wtorek w południe kwiaty przed pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Warszawie. Dziś przypada 70. rocznica urodzin obu braci. W liście gratulacyjnym premier Litwy Saulius Skvernelis złożył życzenia prezesowi PiS, wyraził też szacunek wobec jego śp. brata.

Kwiaty przed pomnikiem śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego

W 70. rocznicę urodzin prezydenta Lecha Kaczyńskiego przed jego pomnikiem na pl. Piłsudskiego w Warszawie delegacje rządowe, ministrowie i politycy...

zobacz więcej

Kwiaty przed pomnikiem złożyli również m.in.: szef klubu i wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, rzeczniczka PiS Anita Czerwińska oraz przewodniczący Komitetu Wykonawczego tej partii Krzysztof Sobolewski.

Wcześniej we wtorek rano to samo uczynili premier Mateusz Morawiecki, ministrowie jego rządu oraz przedstawiciele instytucji państwowych, a także szefowa Kancelarii Prezydenta RP Halina Szymańska i prezydencki minister Wojciech Kolarski.

Sejm reprezentował marszałek Marek Kuchciński oraz wicemarszałek Małgorzata Gosiewska, Senat – marszałek Stanisław Karczewski; kwiaty złożyła również m.in. prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.

We wtorek wieczorem w Krakowie w katedrze na Wawelu odprawiona zostanie uroczysta msza św. Spodziewana jest obecność prezesa PiS-u, marszałków: Sejmu i Senatu, członków rządu oraz prezydenta Andrzeja Dudy.

Jarosław Kaczyński obchodzi 70. urodziny

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński obchodzi we wtorek 70. rocznicę urodzin. 18 czerwca 1949 r. urodził się także Lech Kaczyński....

zobacz więcej

List od premiera Litwy

Premier Litwy Saulius Skvernelis złożył życzenia prezesowi PiS Jarosławowi z okazji urodzin. W liście gratulacyjnym wyraził też szacunek dla śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

„Wysoko cenimy osobisty wkład Pana we wzmacnianie braterskich stosunków Polski i Litwy” – napisał Skvernelis. Wyraził zadowolenie „z aktywizacji spotkań przywódców obu krajów, rozwoju współpracy parlamentarnej, ze wspólnych inicjatyw w polityce zagranicznej i bezpieczeństwa”. Zaznaczył, że wspólne projekty „jeszcze bardziej zacieśniają kontakty obu krajów”.

Szef litewskiego rządu zapewnił również, że jego kraj wspierał i nadal będzie wspierać dążenie Polski do zapewnienia stałej obecności żołnierzy USA na swym terytorium. „To przyczyni się do bezpieczeństwa całego regionu, również Litwy” – zaznaczył.

Skvernelis wskazał też na znaczenie rozwoju strategicznych projektów: połączenia gazowego, synchronizacji sieci energetycznych Litwy z Europą przez Polskę, budowę linii kolejowej Rail Baltica i wyraził nadzieję na osobiste wsparcie Kaczyńskiego dla realizacji tych projektów.

Premier Litwy życzył Kaczyńskiemu wiele zdrowia, energii oraz by jego pomysły i działania były popierane przez Polaków. Zapewnił, że prezes PiS „zawsze jest mile widziany na Litwie, w Wilnie, jako szczególnie bliski i drogi gość”.

W liście skierowanym do Jarosława Kaczyńskiego premier Skvernelis wyraził także szacunek dla śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zaznaczył, że jest dumny z faktu, że w kwietniu tego roku miał zaszczyt wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim odsłonić Kamień Pamięci Lecha Kaczyńskiego w Możejkach na terenie rafinerii Orlen Lietuva.

Prezydent Lech Kaczyński zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M w Smoleńsku; udawał się na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej; wraz z nim zginęła jego żona i 94 pasażerów, w tym wielu przedstawicieli polskich elit politycznych, wojskowych i kościelnych oraz środowisk pielęgnujących pamięć o zbrodni katyńskiej.

źródło:
Zobacz więcej