Prezes PKN Orlen: Dwa rodzaje roszczeń wobec rosyjskich dostawców ropy

Rafineria Orlen Lietuva w Możejkach na Litwie (fot. arch. PAP/Radek Pietruszka)

PKN Orlen wystąpił do rosyjskich dostawców ropy z roszczeniami z tytułu niewywiązania się z umów, a wystąpi z tytułu wynikłych strat – poinformował prezes spółki Daniel Obajtek.

PKN Orlen: Wznowiono dostawy dobrej gatunkowo ropy do rafinerii w Litvinovie

Do należącej do Orlenu rafinerii w Litvinovie w Czechach wznowiono dostawy dobrej gatunkowo ropy rurociągiem „Przyjaźń” – poinformował we wtorek w...

zobacz więcej

Jak mówił we wtorek dziennikarzom Obajtek, jedna rzecz to niewywiązanie się z umowy i niedostarczenie ropy. I dodał, że spółka wystąpiła o odszkodowania z tego tytułu do dostawców, na podstawie zapisów kontraktowych.

Podkreślił jednocześnie, że cały czas trwa szacowanie wynikłych strat. – Część tej ropy została przerobiona, ale musieliśmy ją mieszać, korzystać z magazynów strategicznych. Ponosiliśmy więc pewne koszty, także związane z funkcjonowaniem rafinerii. To jest szacowane i gdy się skończy, wystąpimy do dostawców z roszczeniami, ponieważ uznali prawa do naszych roszczeń – wyjaśnił Obajtek. Będziemy składać w tym zakresie roszczenia po skończeniu wszystkich szacunków – dodał prezes PKN Orlen.

Jak przypomniał, rosyjska ropa nie płynęła rurociągiem 46 dni. – Dzięki dywersyfikacji, współpracy z rządem, rezerwom strategicznym doskonale sobie poradziliśmy z tym kryzysem. I mieliśmy argumenty, by stawiać swoje roszczenia – ocenił.

19 kwietnia br. poinformowano, że rurociągiem „Przyjaźń” płynie przez Białoruś w kierunku zachodnim zanieczyszczona ropa. Białoruskie rafinerie ograniczyły produkcję paliw o 50 proc. Tranzyt ropy wstrzymała ukraińska Ukrtransnafta, a później także białoruski operator Homeltransnafta.

Ropa popłynie jedną nitką rurociągu „Przyjaźń” 10 czerwca

Przywrócenie tłoczenia ropy naftowej jedną nitką od 10 czerwca br., postęp w rozmowach dotyczących odszkodowań – to efekt rozmów w Moskwie...

zobacz więcej

PERN, aby ochronić krajowy system przesyłowy i instalacje rafineryjne, 24 kwietnia wstrzymał odbiór dostaw zanieczyszczonej rosyjskiej ropy dostarczanej dla klientów PERN z białoruskiego systemu przesyłowego do bazy w Adamowie.

Spółka PERN, czyli polski operator rurociągu „Przyjaźń”, na wniosek rafinerii odbierających ropę tą drogą, wznowiła 9 czerwca odbiory surowca. PERN wdrożył jednocześnie mechanizm bieżącej kontroli jakości, aby stale monitorować płynący surowiec. PERN zaznaczył, że do końca czerwca dostawy będą realizowane na ograniczonym, ale akceptowalnym przez klientów poziomie.

Ministerstwo Energii przypominało, że zgodnie z porozumieniem wypracowanym w Warszawie i później zawartym w Moskwie, 1 lipca wszystkie trzy nitki rurociągu zostaną włączone do bieżącej eksploatacji. Strony uzgodniły także procedurę rozpatrzenia roszczeń rafinerii odbierających surowiec z Rosji.


Minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak oświadczył 7 czerwca, że odbiorcom zanieczyszczonej ropy zostanie zaoferowane odszkodowanie, które ma być uzależnione od ilości ropy na ich terytorium.

źródło:

Zobacz więcej