Artyści wykonają fragmenty muzyczne Leonarda da Vinci

Obraz z kolekcji Sanssouci w Pocztamie: „Niewidomy Homer grający na lirze da braccio” (około 1622 r.) (fot. Fine Art Images/Heritage Images/Getty Images)

Muzycy z Polski, Argentyny i Włoch ponad 500 lat po śmierci Leonarda da Vinci zagrają skomponowane przez niego, specyficzne utwory muzyczne. Eksperci zrekonstruowali zapis stworzony przez genialnego artystę. Nie było to proste, bo rejestrował pomysły w lustrzanym odbiciu, w formie muzycznych zagadek – rebusów, a w zapisie nutowym ukrył włoskie sentencje.

Nowe odkrycie 500 lat po śmierci Leonarda. Królowa pokaże portrety mistrza

Spotkanie prezydentów, naukowe badania włosa i rewelacja wystawiennicza – tak w skrócie można opisać wydarzenia towarzyszące obchodom 500-letniej...

zobacz więcej

Żadna z kompozycji muzycznych Leonarda nie przetrwała, chociaż w wielu źródłach biografowie zgodnie opisywali da Vinci jako wybitnego muzyka, wirtuoza liry da braccio, strunowego instrumentu, który był przodkiem dzisiejszych skrzypiec.

Fani Leonarda da Vinci z całego świata zauważyli jednak, że oprócz wielu zarysów i fragmentów traktatów w zeszytach mistrza można znaleźć także humorystyczne rebusy, geometryczne gry i muzyczne zagadki pisane w lustrzanym odbiciu.

– Te gry muzyczne nie były tylko zapisem nutowym, ale po wnikliwym odczytaniu, tworzyły aforyzmy – mówi Gustavo Gargiulo, Argentyńczyk, który do tej pory zrekonstruował dwie muzyczne zagadki Leonarda.

Zgodnie ze zwyczajem wykonywania XV-wiecznej muzyki, która w dużej mierze była improwizowana, Leonardo nie zapisał pełnych wersji swoich utworów. Zaproponował jednak szkic głównej melodii i zarys utworu. To na jego podstawie, z wykorzystaniem traktatów opisujących praktykę komponowania i wykonywania muzyki w XV i XVI wieku, muzycy z Polski, Argentyny i Włoch podjęli się rekonstrukcji muzycznych rebusów wielkiego Włocha.

Utwory te zostaną wykonane i nagrane na kopiach dawnych instrumentów używanych w czasach Leonarda, takich jak lira da braccio, kornety, pomorty, lutnie i flety. Zabrzmi także instrument wymyślony przez Leonarda da Vinci – Viola Organista, którego projekt znajduje się w Codice Atlantico, największym zbiorze notatek Leonarda z lat 1489-1492. Instrument ten nigdy nie został zbudowany przez twórcę.

W 2012 roku na podstawie zapisów zrekonstruował go Polak Sławomir Zubrzycki, wprowadzając go na estrady koncertowe i festiwalowe w Europie. Muzykę genialnego Leonarda będzie można usłyszeć już w grudniu tego roku.

źródło:
Zobacz więcej