RAPORT

Wojna na Ukrainie

Polacy w czołówce najmniej aktywnych społeczeństw

Nie od dziś wiadomo, że sport to zdrowie (fot.  Shutterstock/andrekoehn)
Nie od dziś wiadomo, że sport to zdrowie (fot. Shutterstock/andrekoehn)

Choć aktywnych fizycznie Polaków jest coraz więcej, jednak wciąż co trzeci z nas unika sportu – wynika z badania. Aktywni ćwiczą nawet 5 razy w tygodniu; ci, którzy sportu nie uprawiają, nawet nie spacerują! Polacy są w czołówce najmniej aktywnych społeczeństw.

Dzieci obrastają w tłuszcz. Dietetycy mają nowe zalecenia

– Sposób odżywiania się jest równie ważny, jak sen i wysiłek fizyczny, dlatego jako postawę nowej piramidy zdrowego żywienia dla dzieci proponujemy...

zobacz więcej

64 proc. Polaków jest aktywnych fizycznie – wynika z badania MultiSport Index 2019. Jednocześnie badanie, które zostało przeprowadzone przez Kantar na zlecenie firmy Benefit Systems w styczniu 2019 r. na reprezentatywnej próbie 1858 mieszkańców Polski, pokazuje, że to o 2 pkt proc. więcej, niż w 2018 roku.

Co więcej, z badania wynika, że pięć razy w tygodniu ćwiczy prawie co piąty ankietowany (19 proc., czyli o 3 pkt proc. więcej niż w 2018 roku). Wynika z tego, że osoby aktywne ćwiczą bardziej intensywnie. – Wzrost częstotliwości podejmowanych treningów wśród osób aktywnych to sygnał, że dostrzegają oni korzystny wpływ aktywności fizycznej na samopoczucie, skoro chcą, by sport stał się stałym elementem ich codzienności – tak komentuje ten wynik dr Janusz Dobosz z Narodowego Centrum Badania Kondycji Fizycznej Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.

Z drugiej jednak strony, co trzeci Polak (36 proc.) nie ćwiczy w ogóle, nawet nie spaceruje. Osoby te – zdaniem ekspertów – narażają swoje zdrowie. Za ich sprawą także staliśmy się jednym z najmniej aktywnych społeczeństw w Unii Europejskiej. Wśród państw członkowskich UE zajmujemy szóstą lokatę od końca, wyprzedzając Portugalię, Maltę, Włochy, Rumunię i Bułgarię, gdzie średni odsetek aktywnych fizycznie osób wynosi 51 proc.

Mimo to, zdaniem dra Dobosza, wyniki badania pozwalają przypuszczać, że w zakresie podejmowanej przez Polaków aktywności fizycznej „coś drgnęło” i że jest to początek zmian w dobrym kierunku.

– Jednocześnie należy pamiętać, że wskaźnik ten uwzględnia aktywność fizyczną podejmowaną minimum raz w miesiącu, a postulowane minimalne dawki aktywności osób dorosłych według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) to 150 minut umiarkowanego lub 75 minut intensywnego wysiłku fizycznego na tydzień. Z tej perspektywy wyniki badania nie są już tak optymistycznie dla Polaków – zauważa dr Dobosz.

Nie od dziś wiadomo, że sport to zdrowie, mimo mogących pojawiać się kontuzji. Warto przypomnieć, że podczas uprawiania sportu wydzielają się endorfiny, hormon szczęścia. Regularne bieganie, jazda na rowerze czy pływanie, a nawet dłuższe spacery korzystnie wpływają też na sylwetkę.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej