Jest rozporządzenie w sprawie zasad izolacji internetu od światowej sieci

Informatycy tłumaczą, że całkowita izolacja we współczesnym świecie nie jest możliwa (fot. REUTERS/Maxim Shemetov)

Rosyjska Agencja Nadzoru Telekomunikacyjnego opracowała zasady izolacji internetu od światowej sieci. Dokument w formie rozporządzenia został opublikowany na stronach Agencji.

Wicepremier Rosji: Nie będzie suwerennego rosyjskiego internetu

Rosyjskie władze nie zamierzają tworzyć „suwerennego internetu”, lecz będą aktywnie chronić go przed zagrożeniami z zewnątrz – oświadczył...

zobacz więcej

Roskomnadzor zapowiedział, że w przypadku zagrożenia dla stabilności łączności internetowej będzie stopniowo wprowadzał tak zwany tryb scentralizowanego zarządzania internetem. Dokument przygotowany przez rosyjski nadzór telekomunikacyjny zacznie działać, gdy pojawią się problemy w połączeniach między tak zwanymi państwowymi użytkownikami.

Dodatkowo brane są pod uwagę sytuacje, gdy przestanie funkcjonować część urządzeń umożliwiających stabilną łączność internetową. Uwzględniane są też katastrofy technologiczne i wywołane żywiołami. Osobną kategorią zapisaną w dokumencie jest wykrycie próby ataku hackerskiego na najważniejsze serwery krajowych dostawców internetu. Odpowiednie dokumenty pozwalające na wprowadzenie w życie rozporządzenia o izolacji nternetu podpisał w ubiegłym roku prezydent Władimir Putin.

Krytycy tego projektu obawiają się, że izolacja doprowadzi do totalnej cenzury sieci internetowej. Część przeciwników takiego rozwiązania od dawna organizuje akcje protestacyjne. Natomiast informatycy tłumaczą, że całkowita izolacja we współczesnym świecie nie jest możliwa, a każde ograniczenie spowoduje straty finansowe dla rosyjskich firm i banków, które funkcjonują w ogólnoświatowych systemach wymiany danych.

źródło:
Zobacz więcej