Drożyzna nie zniechęca deweloperów

Najdroższe grunty są w Warszawie, Krakowie i Trójmieście (fot. Pexels)

Ceny gruntów inwestycyjnych w Polsce znacząco wzrosły. W wybranych dzielnicach Warszawy i Wrocławia nawet o 20 proc. – informuje „Puls Biznesu”.

Rekordowe transakcje w nieruchomości

Suma transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w mijającym roku w Polsce znaczenie przekracza 6 mld EUR – donosi piątkowy „Puls...

zobacz więcej

Sprzedaż mieszkań w ostatnich latach kwitła, co zachęcało deweloperów do nowych inwestycji i zakupu gruntów. W ubiegłym roku w większości przeanalizowanych miast – w Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi i Szczecinie – ceny gruntów rosły – wynika z raportu Emmerson Evaluation, firmy świadczącej usługi wycen nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych.

Najdrożej tereny sprzedawały się w Warszawie, Krakowie i Trójmieście. Średnie ceny metra kwadratowego powierzchni użytkowej mieszkania (PUM) wynosiły tam odpowiednio 2100 zł, 1650 zł i 1500 zł. Najtaniej było w Łodzi – za 1 m kw. PUM średnio należało zapłacić 650 zł.

Według danych zebranych w raporcie, średni udział ceny gruntu w wartości całkowitej inwestycji w miastach, takich jak Warszawa, Trójmiasto i Kraków nieznacznie przekroczył poziom 20 proc., natomiast w najdroższych lokalizacjach osiągnął nawet 37 proc.

źródło:
Zobacz więcej