Prezydent Duda rozmawiał z szefami Google'a i YouTube'a

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał m.in. z prezes YouTube'a Susan Wojcicki (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Rozwój sztucznej inteligencji, a także plany Google dotyczące inwestycji w Polsce były tematami spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z kierownictwem Google'a i YouTube'a, które odbyło się w poniedziałek w siedzibie Google'a w Kalifornii. Był to ostatni akcent wizyty prezydenta w USA.

Andrzej Duda w Kalifornii: Dziękuję za wspaniałe świadectwo polskości

– Dziękuję za podtrzymywanie polskości i za wspaniałą postawę jako Polaków, którzy tu w Kalifornii reprezentują polskość, dając świadectwo tego,...

zobacz więcej

W poniedziałek po południu miejscowego czasu, w ostatnim dniu swej wizyty roboczej w USA, prezydent Duda spotkał się w siedzibie Google'a m.in. z prezes YouTube'a Susan Wojcicki i wiceprezesem Google'a Kentem Walkerem. Prezydent rozmawiał też z polskimi inżynierami pracującymi dla Google'a.

– Witam państwa bardzo serdecznie w miejscu dosyć wyjątkowym, w Dolinie Krzemowej, w siedzibie Google'a, czyli jednym z najbardziej znanych miejsc na świecie, jeżeli chodzi o nowoczesne technologie, jeżeli chodzi o internet w tym najnowocześniejszym tego słowa znaczeniu i sieć w ogóle – powiedział prezydent do polskich dziennikarzy po rozmowach.

Jak przekazał, odbył bardzo ciekawe spotkanie z zarządem Google'a i z prezes You Tube'a Susan Wojcicki. – Bardzo ciekawe rozmowy na temat przyszłości, na temat tego, czego możemy się spodziewać, jak wygląda rozwój sztucznej inteligencji, jak wyglądają plany, które Google ma zamiar realizować, także jeżeli chodzi o inwestycje w Polsce – poinformował prezydent.

Chcą inwestować w Polsce

– Państwo powiedzieli mi, że zamierzają rozwijać swoje przedstawicielstwo w Polsce, że szukają nowych możliwości rozwojowych w naszym kraju, co bardzo mnie cieszy i uważam, że to bardzo dobra wizyta, bardzo ciekawe rzeczy mogliśmy tutaj zobaczyć – mówił Andrzej Duda.

Zaznaczył, że szczególnie ucieszyło go spotkanie się z polskimi, młodymi inżynierami, którzy pracują w Kalifornii. – Mówili mi, że systematycznie przemieszczają się pomiędzy Doliną Krzemową a Polską – Warszawą, Krakowem, Wrocławiem, tam, gdzie Google działa w naszym kraju – relacjonował prezydent.

Jak mówił, usłyszał od Polaków pracujących w siedzibie Google'a, że „te kontakty są na bieżąco i że to w zasadzie dla nich jest taka stała wymiana, że bardzo często też bywają tutaj i pracują dla Google'a właśnie nad najnowocześniejszymi rozwiązaniami takimi, jak sztuczna inteligencja, w tym się specjalizują”. – Bardzo mnie to cieszy, że nasi inżynierowie właśnie w tej tak niezwykle znanej firmie i tak nowoczesnej, znajdują zatrudnienie i są poszukiwanymi kooperantami – oświadczył prezydent.

Zarówno Google, jak i YouTube są częścią holdingu Alphabet. Według analityków z platform Google'a korzysta obecnie około 3 mld użytkowników. Koncern kontroluje około jednej trzeciej całego rynku reklamy internetowej i jest największym jej sprzedawcą na świecie.

Wcześniej w Menlo Park prezydent spotkał się z członkami zarządów firm z Doliny Krzemowej inwestującymi w Polsce, m.in. Visa, Mastercard, CISCO, Microsoft, Facebook, IMB i Oracle. Położona na południe od San Francisco Dolina Krzemowa jest światowym symbolem sukcesu biznesowego. W ostatnich latach w regionie dynamicznie rozwinęły się setki małych i średnich firm zajmujących się nowymi technologiami. Swoje siedziby mają tam światowi potentaci, tacy jak Apple, Google czy Facebook. 34 firmy z Doliny Krzemowej znajdują się na liście najbogatszych na świecie w branży high-tech.

źródło:
Zobacz więcej