Bractwo Muzułmańskie: śmierć Mursiego to morderstwo

Mohammed Mursi od sześciu lat przebywał w więzieniu (fot. PAP/EPA/ANDRE PAIN)

Śmierć byłego prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego to „morderstwo” – oświadczyło Bractwo Muzułmańskie. Ta zdelegalizowana religijno-polityczna organizacja wezwała zarazem do masowego stawienia się na pogrzebie polityka. W oświadczeniu opublikowanym w internecie Bractwo zaapelowało również do zbierania się przed ambasadami Egiptu na świecie.

Były prezydent zmarł po przesłuchaniu w sądzie

Mohammed Mursi, były prezydent Egiptu, zmarł na zawał serca w budynku sądu – poinformowała państwowa egipska telewizja. Według relacji 68-letni...

zobacz więcej

Mursi, prezydent Egiptu w latach 2012-2013, zmarł w poniedziałek po zasłabnięciu w sądzie w Kairze. Ten związany z Bractwem Muzułmańskim polityk był pierwszym demokratycznie wybranym egipskim prezydentem. Od sześciu lat przebywał w więzieniu.

Organizacje praw człowieka zarzucały władzom Egiptu, że nie zapewniają Mursiemu odpowiedniej opieki medycznej. Informowały, że jest on przez 23 godziny na dobę przetrzymywany w izolatce, co stanowi według ONZ torturę.

Kondolencje po śmierci Mursiego rodzinie i „bratniemu narodowi Egiptu” złożył emir Kataru Tamim ibn Hamad as-Sani. Katar, podobnie jak Turcja, wspiera działalność zdelegalizowanego w Egipcie Bractwa Muzułmańskiego.

Po przejęciu władzy po Mursim przez Abda el-Fataha es-Sisiego Bractwo Muzułmańskie zostało uznane w Egipcie za organizację terrorystyczną. Tysiące członków tej organizacji stanęło przed sądami w zbiorowych procesach, a setki skazano na karę śmierci lub wieloletnie kary więzienia. Sam Mursi także został w 2015 r. skazany na karę śmierci, choć rok później sąd kasacyjny unieważnił ten wyrok.

źródło:

Zobacz więcej