RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ziobro o morderstwie 10-latki: Zaplanowane ze szczegółami i bez cienia skrupułów

To było na zimno wykalkulowane i zaplanowane morderstwo, ze wszystkimi szczegółami, w detalach i bez cienia skrupułów czy wątpliwości – tak o morderstwie 10-letniej dziewczynki z Mrowin mówił w programie „Gość Wiadomości” minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Choć nie wszyscy są zwolennikami zaostrzania kar, to za najcięższe przestępstwa – tak jak było w tym przypadku – kary powinny być możliwie najsurowsze – dodał.

„Gwałtu na dziewczynce nie było”. Nowe ustalenia w sprawie zbrodni w Mrowinach

Zamordowana w Mrowinach 10-letnia dziewczynka nie została zgwałcona. Miejsce zbrodni i samo zabójstwo zostało tak upozorowane, by wyglądało, jakby...

zobacz więcej

Minister Ziobro ujawnił, że zgromadzony przez prokuraturę materiał dowodowy jest bardzo obszerny i na etapie oskarżenia nie pozostawia wątpliwości.

– Oczywiście o winie ostatecznie będzie decydował sąd, ale prokurator musi być przekonany wewnętrznie, że ma do czynienia z przestępcą, który dopuścił się takiej strasznej zbrodni. My takie przekonanie mamy – powiedział.

W jego opinii na podstawie ustaleń śledczych ze sprawy morderstwa w Mrowinach „wyłania się ogromna ilość zła”.

– To nie jest tak, że ktoś pod wpływem emocji, chwili dopuścił się tej zbrodni. To było morderstwo zaplanowane ze wszystkimi szczegółami i bez cienia skrupułów – podkreślił prokurator generalny.

„Czegoś takiego w życiu nie widziałem”. Wujek zabitej 10-latki wstrząśnięty [WIDEO]

– Czegoś takiego w życiu nie widziałem. Nigdy nie było tu niczego takiego – powtarzał zszokowany wujek 10-letniej Kristiny, która w czwartek...

zobacz więcej

Prokurator generalny nie ukrywa, że jest zwolennikiem kary śmierci za najstraszniejsze zabójstwa z premedytacją i szczególnym okrucieństwem, jednak ta kara nie jest możliwa, ponieważ Polska jest członkiem Unii Europejskiej, która na to nie pozwala.

Jak zaznaczył minister Ziobro, kara powinna być sprawiedliwa, proporcjonalna do zła, jakie sprawca wyrządził. – Powinna też izolować, tak by ludzie całkowicie zdemoralizowani, co do których nie ma w zasadzie szans, że się coś poprawi, nie wychodzili na wolność i ponownie nie krzywdzili czy mordowali – dodał.

– Sejm z naszej inicjatywy uchwalił w piątek karę bezwzględnego dożywocia, która ma odbierać sprawcy możliwość wyjścia kiedykolwiek z więzienia i budować przekonanie, że takie przestępstwo nie popłaca – powiedział Ziobro. Jak ocenił, izolacja sprawcy takiego przestępstwa ma gwarantować społeczeństwu, że nikomu więcej nie wyrządzi on krzywdy.

Minister dodał, że w przeszłości zdarzały się przypadki, że brutalni gwałciciele bardzo szybko kończyli odbywanie kary i znowu wychodzili na wolność. – Ja chcę, żeby oni tam siedzieli długo – zaznaczył.źródło:
Zobacz więcej