Na księżycu Jowisza znaleziono sól kuchenną

Może to oznaczać, że ukryty pod grubą warstwą lodu ocean przypomina ziemskie morza bardziej niż się wydawało (fot. Time Life Pictures/JPL/The LIFE Picture Collection via Getty Images/Getty Images)

Na powierzchni księżyca Jowisza – Europy planetolodzy znaleźli chlorek sodu, czyli sól kuchenną. Może to oznaczać, że ukryty pod grubą warstwą lodu ocean przypomina ziemskie morza bardziej niż się wydawało.

Naukowcy podejrzeli, co dzieje się w dysku wokół jednej z młodych gwiazd

Młode gwiazdy są otoczone przez dyski złożone z pyłu i gazu. W takim środowisku powstają planety. Naukowcy przeanalizowali dokładnie jeden z takich...

zobacz więcej

Doskonale znana wszystkim substancja ukrywała się na pokrytym wodą i lodem księżycu Jowisza – donoszą naukowcy z Jet Propulsion Laboratory i California Institute of Technology.

Już po dawnych przelotach sond Voyager i Galileo planetolodzy doszli do wniosku, że Europę pokrywa ocean bogatej w sole wody i lodowa pokrywa.

Działający na pokładzie próbnika Galileo instrument, z pomocą badań w podczerwieni wskazał, że obecne na Europie sole to siarczan magnezu (tzw. epsom).

Ze względu na młody wiek lodowej pokrywy i ślady aktywności geologicznej uznano, że obecne na powierzchni substancje pochodzą z ukrytego głębiej oceanu.

Jednak dokładniejsze obserwacje wykonane w W. M. Keck Observatory podały w wątpliwość istnienie tego typu soli na Europie.

Autorzy nowej pracy, opublikowanej w piśmie „Science Advances”, przyjrzeli się więc powierzchni jowiszowego księżyca w inny sposób – dokonali obserwacji w świetle widzialnym.

– Ludzie zwykle zakładają, że jedyną interesującą metodą spektroskopii (badania opartego na analizie promieniowania elektromagnetycznego) stosowaną w badaniach planet jest spektroskopia w podczerwieni. To dlatego, że większość poszukiwanych cząsteczek jest widoczna w tym zakresie – opowiada współautor odkrycia prof. Mike Brown.

Łazik marsjański studentów Politechniki Białostockiej wystartuje na zawodach w USA

Argo I I– łazik marsjański skonstruowany przez Studentów Politechniki Białostockiej – wystartuje w międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich...

zobacz więcej

– Nikt wcześniej nie badał Europy w świetle widzialnym z tak dużą rozdzielczością przestrzenną i spektralną. Sonda Galileo nie miała spektrometru światła widzialnego. Na jej pokładzie działał instrument pracujący w bliskiej podczerwieni, a w tym zakresie chlorki są niewidoczne – wyjaśnia główna autorka publikacji Samantha Trumbo.

Niestety, sól, czyli chlorek sodu, w naturalnym stanie też jest praktycznie niewidoczna w zakresie fal widzialnych.

Jednak badacze pokazali w laboratorium, że kiedy działa się na nią podobnym promieniowaniem, jakie oddziałuje na Europę, sól zmienia barwę i można ją zidentyfikować.

Z pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble'a naukowcy dostrzegli na powierzchni Europy właśnie wyraźne ślady napromieniowanej soli.

– Od 20 lat mieliśmy możliwość przeprowadzenia takiej analizy z użyciem Teleskopu Hubble'a. Tylko nikt nie pomyślał o tym, aby to zrobić – mówi prof. Brown.

Choć badanie nie udowadnia jeszcze, że sól znajduje się także w oceanie księżyca, to naukowcy twierdzą, że należy zmienić myślenie o jego geochemii.

– Sole magnezu po prostu wyciekłyby do oceanu ze skał na dnie, ale chlorek sodu może wskazywać, że dno jest aktywne hydrotermalnie. To by oznaczało, że Europa jest geologicznie bardziej interesującym planetarnym ciałem, niż zakładano – twierdzi Samantha Trumbo.

źródło:

Zobacz więcej