Lawina porwała włoską ekspedycję w Pakistanie

Lawina w Pakistanie osunęła się na włoskich i pakistańskich alpinistów (fot. NEPAL-EVEREST/ REUTERS/Phurba Tenjing Sherpa, zdjęcie ilustracyjne)

Lawina na paśmie górskim Hindu Raj porwała włoską ekspedycję w Pakistanie. W grupie alpinistów znajdowało się czterech Włochów i trzech Pakistańczyków. Do wypadku doszło na wysokości 5300 m w dolinie Ishkoman, w dystrykcie Ghizer.

Trzej alpiniści uznani za zmarłych po przejściu lawiny

Trzej znani alpiniści, w tym Amerykanin i dwóch Austriaków, zostało uznanych za zmarłych, gdy w regionie ich wspinaczki w parku narodowym Banff w...

zobacz więcej

Pakistańskie wojsko organizuje misję ratunkową. Jednak będzie mogło wyruszyć dopiero we wtorek rano z powodu warunków meteorologicznych i odległości bazy od miejsca wypadku.

Odległość od miejsca wypadku utrudnia komunikację i ustalanie szczegółów. Ratownicy poinformowali włoską ambasadę o śmierci jednego z pakistańskich alpinistów.

Według ich raportu wszyscy uczestnicy ekspedycji ulegli obrażeniom.

Grupa planowała zdobyć szczyt łańcucha górskiego Hindu Kush, liczący 5800 m. Cel ten w 2017 r. nakreślił alpinista Franz Rota Nodari. Nie mógł jednak osobiście zrealizować ekspedycji. Zginął on w marcu 2018 r. na górze Concarena na północy Włoch. To m.in. jemu dedykowano tę wyprawę.

źródło:
Zobacz więcej