RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Drogowcy odkryli ruiny mostu Królewskiego

Kraków, ul. Dietla. Prace remontowe w pobliżu wykopaliska zostały wstrzymane (fot. Shutterstock/Mariusz Lopusiewicz)

Na ruiny mostu Królewskiego sprzed 200 lat natrafili robotnicy prowadzący prace budowlane na skrzyżowaniu ulic Dietla, Krakowskiej i Stradomskiej w Krakowie. Przeprawa została zbudowana zaraz po letniej powodzi, która zniosła drewniany XII wieczny most łączący Kraków z ówczesną osadą Kazimierzem – informuje portal Krakow.pl.

Znalazł monetę sprzed 2 tysięcy lat. Grozi mu więzienie

U poszukiwacza skarbów z Dębna policjanci znaleźli kilka tysięcy przedmiotów nielegalnie wydobytych z ziemi. Zarekwirowali kilkadziesiąt srebrnych...

zobacz więcej

Pracownicy podczas wiercenia otworów pod słupy trakcyjne, po dowierceniu się na głębokość trzech metrów, natrafili na przyczółki mostu z 1813 r.

Na podstawie źródeł historycznych i starych rycin ustalono, że przez planty Dietlowskie, gdzie przebiegało jedno z koryt rzeki Wisły, dzisiejsza ulica Dietla, przechodził most drewniany, który łączył Kraków i Kazimierzem. Po letniej powodzi, która zniosła XII-wieczny most, przeprawa została zabudowana.

Prace remontowe w pobliżu wykopaliska zostały wstrzymane. Drogowcy wspólnie ze służbami miejskiego konserwatora zabytków i archeologami ustalają dalszy proces postępowania.

źródło:
Zobacz więcej