Prezydent wręczy medale za ratowanie Polaków

Uroczysta gala z udziałem prezydenta odbędzie się 19 czerwca (fot. PAP/Paweł Supernak)

19 czerwca po raz pierwszy prezydent RP wręczy na wniosek Instytutu Pileckiego medale „Virtus et Fraternitas”. Odznaczenie jest wyrazem wdzięczności państwa polskiego za pomoc polskim obywatelom w czasach wojny i totalitaryzmów. Uroczysta gala odbędzie się w Teatrze Polskim w Warszawie.

„Ktoś musi pokazać tych, którzy czynili dobro” – upamiętniono konsula Rokickiego

W Lucernie upamiętniono konsula Konstantego Rokickiego. Na miejscowym cmentarzu w uroczystościach z okazji 120. rocznicy urodzin polskiego...

zobacz więcej

Medal „Virtus et Fraternitas” ustanowiono, by upamiętnić osoby niosące pomoc obywatelom polskim w czasie wojny i okresu naznaczonego tragicznym piętnem dwóch totalitaryzmów – niemieckiego i sowieckiego. Kwestie odznaczenia reguluje ustawa z dnia 9 listopada 2017 r. o Instytucie Solidarności i Męstwa imienia Witolda Pileckiego.

W kampanii promocyjnej Instytut Pileckiego podał listę nazwisk zgłoszonych do odznaczenia, jest ich 14. Są tam m.in. Ukraińcy ostrzegający Polaków przed UPA i działający na rzecz upamiętnienia ofiar Rzezi Wołyńskiej, Kazach ratujący przed śmiercią głodową zesłanych w głąb ZSRR Polaków, węgierski dyplomata chroniący Polaków przed władzami III Rzeszy, Polacy ratujący Żydów – w tym znany historyk Władysław Konopczyński i członkowie słynnej grupy Ładosia. Szczegółowe informacje o zgłoszonych znajdują się na stronie Instytutu Pileckiego.

Uroczystość wręczenia odznaczeń odbędzie się 19 czerwca o godz. 14 w Teatrze Polskim w Warszawie przy ul. Kazimierza Karasia 2.

źródło:
Zobacz więcej