Litwa: Myśliwce NATO przechwyciły kolejne rosyjskie samoloty

Misja Baltic Air Policing trwa od 2004 roku (fot. PAP/EPA/Valda Kalnina)

NATO-wskie myśliwce, stacjonujące na Litwie i w Estonii w ramach misji ochrony przestrzeni powietrznej państw bałtyckich, w minionym tygodniu sześć razy startowały, by nad Morzem Bałtyckim przechwycić rosyjskie samoloty – poinformował litewski resort obrony.

Rosyjskie samoloty wojskowe przechwycone przez brytyjskie myśliwce z misji NATO

Brytyjczycy uczestniczący w natowskiej misji ochrony przestrzeni powietrznej Baltic Air Policing dwukrotnie w ciągu dwóch dni poderwali myśliwce...

zobacz więcej

Przechwycono i eskortowano samolot rozpoznawczy Ił-20, samoloty transportowe Ił-76 i An-26, samolot pasażerski An-24, dwukrotnie rozpoznano myśliwce Su-24 i Su-35.

Przestrzeń powietrzną Litwy, Łotwy i Estonii chronią obecnie stacjonujący w litewskiej bazie w Szawlach Węgrzy z myśliwcami JAS-39 Gripen, których wspierają Hiszpanie z F-16 i Brytyjczycy z myśliwcami Typhoon w estońskiej bazie Amari.

Misja Baltic Air Policing trwa od 2004 r. Trzy kraje bałtyckie wstąpiły wtedy do NATO, a ponieważ nie dysponują własnymi samolotami myśliwskimi, Sojusz postanowił zagwarantować ochronę ich przestrzeni powietrznej.

Myśliwce NATO stacjonują od tamtej pory w Szawlach, a w 2014 r. misję wzmocniono, włączając do niej bazę w Amari.

źródło:

Zobacz więcej