Spłonął dąb Mieszko I – najstarszy na Mazowszu

Do pożaru doszło na warszawskim Ursynowie w nocy z niedzieli na poniedziałek (fot. FB/Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 17 PSP w Warszawie)

Mieszko I – najstarszy dąb na Mazowszu i najstarsze drzewo Warszawy – częściowo spłonął. Drzewo, którego wiek oceniany jest na 600 lat, jest pomnikiem przyrody. Po nocnej akcji gaśniczej ogień pojawił się ponownie przed południem. Biuro Ochrony Środowiska złoży w imieniu prezydenta stolicy zawiadomienie na policję o podejrzeniu przestępstwa – poinformował wydział prasowy warszawskiego ratusza.

Gigantyczny pożar hal magazynowo-produkcyjnych w Jaworznie

3 hale magazynowo-produkcyjne spłonęły całkowicie w nocy z niedzieli na poniedziałek w Jaworznie (Śląskie), 3 inne zostały poważnie uszkodzone....

zobacz więcej

Na razie nie są znane dokładne przyczyny pożaru.

Z zapowiedzi ratusza o zawiadomieniu policji o popełnieniu przestępstwa można jednak wnioskować, że wstępne wyniki analizy ekspertów wskazują na podpalenie. Jak zaznaczyła w rozmowie z portalem tvp.info Dominika Wiśniewska z biura prasowego Urzędu Miasta w Warszawie – trwają analizy.

– Niszczenie pomnika przyrody jest przestępstwem, dlatego będziemy wnosić zawiadomienie o przypuszczeniu popełnienia przestępstwa – dodała Wiśniewska.

Strażacy pierwszy sygnał o pożarze otrzymali ok. godz. 3. Akcja gaśnicza zakończyła się ok. godz. 7, kiedy drzewo zostało zabezpieczone.

– Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia skierowano dwa prądy gaśnicze w celu ugaszenia drzewa, natomiast ze względu na wysokość obiektu zadysponowano na miejscu drabinę mechaniczną w celu ułatwienia działań – powiedział dyżurny Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie. Dodał również, że po rozstawieniu drabiny strażacy wycięli jeden z konarów dębu, żeby doprowadzić gaszenie do końca.

Informacje o ponownym pożarze strażacy dostali około godz. 10:30; sytuację w ciągu dwóch godzin udało się ponownie opanować – przekazał portalowi tvp.info członek zespołu prasowego Komendy Miejskiej PSP w Warszawie.

Pożar kościoła po przejściu burzy. Zawaliła się iglica [WIDEO]

We wsi Frednowy na (warmińsko-maurskie) po nocnej burzy wybuchł pożar zabytkowego kościoła Trójcy Przenajświętszej. Zawaliła się iglica świątyni....

zobacz więcej

Ze wstępnej analizy specjalistów ze stołecznego Biura Ochrony Środowiska (BOŚ) wynika, że ulistniona część drzewa w większości uchroniła się przed płomieniami, natomiast najbardziej ucierpiała od płomieni strona martwa.

Wydział prasowy wyjaśnił, że specjaliści BOŚ sporządzają protokół ze zdarzenia. O pomoc w badaniach dębu poprosili ekspertów z wrocławskiego Instytutu Drzewa.

Po sporządzeniu diagnozy przez dendrologów miasto podejmie kolejne działania wobec pomnika przyrody. Służby prasowe ratusza zapewniły, że pierwsze decyzje o zabezpieczeniu rośliny zapadną jeszcze przed 20 czerwca.

Mieszko I jest najstarszym drzewem w Warszawie i najstarszym dębem na Mazowszu. Od 1962 r. stanowi chroniony prawem pomnikiem przyrody. Wiek dębu ocenia się na 600 lat. Drzewo miało ok. 18 metrów wysokości i ponad osiem metrów obwodu pnia.

źródło:
Zobacz więcej