RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Premier: Część podwyżek dla nauczycieli będzie przekazanych z budżetu państwa

Premier Morawiecki podsumowując poniedziałkowe obrady odniósł się m.in. do pomysłu w sprawie zwiększenia pensum nauczycieli (fot. PAP/Marcin Obara)

Ze względu na skuteczność działania aparatu podatkowego, część środków na podwyżki dla nauczycieli będzie przekazanych z budżetu państwa – powiedział premier Mateusz Morawiecki na zakończenie kolejnej tury rozmów przy okrągłym stole edukacyjnym. Szef rządu odniósł się m.in. do pomysłu w sprawie zwiększenia pensum nauczycieli.

Premier Mateusz Morawiecki: Proponuję związkowcom okrągły stół

– Jutro odbędą się egzaminy. Apeluję do nauczycieli, by umożliwili uczniom podejście do egzaminów – powiedział premier Mateusz Morawiecki w...

zobacz więcej

– Ten wstępny pomysł, który pojawił się w przestrzeni publicznej, wymaga dyskusji, czy w zgodzie ze środowiskiem nauczycielskim podnieść o jedną, dwie godziny czy więcej, czy nie podnosić wcale – powiedział premier.

Podkreślił, że wiele głosów podczas debaty odnosiło się do powiązania wynagrodzenia z jakością pracy nauczycieli. – To jest o tyle oczywiste, co bardzo trudne do wypracowania tak, żeby było przyjęte jako sprawiedliwe, obiektywne. To zadanie pan minister edukacji narodowej otrzymał ode mnie w pierwszej kolejności, ale nie oczekuję, że za tydzień to rozwiązanie będzie gotowe. To wymaga bardzo głębokiej debaty wraz ze środowiskiem i związkami zawodowymi środowisk nauczycielskich – stwierdził Morawiecki.

Jak wskazał, część podwyżek dla nauczycieli będzie przekazanych z budżetu państwa. Podkreślił jednocześnie, że samorządy przez ostatnie cztery lata otrzymały ok. 22 mld zł. Jak tłumaczył premier, był to efekt skutecznego uszczelniania systemu podatkowego.

– Pytajmy się wszyscy naszych samorządowców, czy te środki we właściwy sposób spożytkowali. My mamy prawo domagać się (...) wykorzystania tych środków, które się w budżetach samorządów pojawiły – dodał.

Prezydent i premier rozmawiali o postulatach nauczycieli

W środę po godz. 21 zakończyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Mateuszem Morawieckim. Rozmowa w Pałacu Prezydenckim dotycząca...

zobacz więcej

– Jednak mimo wszystko postaramy się jak najwięcej środków z tego miliarda, które od września będą przeznaczone na 9,6 proc. podwyżki, sfinansować z budżetu państwa. Ale te pieniądze powinny się w całości znajdować w samorządach i one tam są – podkreślił.

Premier zwracał także uwagę na niższy poziom kształcenia w przedmiotach ścisłych. Zaznaczył, że „świat przyszłości wymaga od nas znajomości informatyki i przedmiotów ścisłych”.

– W dłuższej perspektywie naszej reformy będę bardzo prosił o wzmacnianie naszej fizyki czy matematyki i innych przedmiotów ścisłych – powiedział.

Szef rządu mówił także o bezpieczeństwie w szkołach, które – jak przekonywał – jest systemowym elementem, jaki ministerstwo będzie wprowadzało. Premier Morawiecki zgodził się także z sugestiami, by dialog dotyczący edukacji zszedł na poziom Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego. – System nie powinien podlegać szokowym terapiom, tylko ewolucji – podkreślił.

źródło:

Zobacz więcej