RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Znalazł monetę sprzed 2 tysięcy lat. Grozi mu więzienie

U poszukiwacza skarbów z Dębna policjanci znaleźli kilka tysięcy przedmiotów nielegalnie wydobytych z ziemi. Zarekwirowali kilkadziesiąt srebrnych monet z XVII i XVIII wieku oraz prawdziwy skarb - rzymską monetę liczącą prawie 2000 lat. – To cenne znalezisko, pozostałość po bursztynowym szlaku, który tędy przebiegał – wyjaśnia portalowi tvp.info podkom. dr Marek Łuczak z KWP Szczecin.

Ukradł zabytkową księgę z katedry. Nie znał się, więc wybrał najgrubszą

25-latek z Frankfurtu nad Odrą remontował archiwum katedry berlińskiej. Zabrał z regału cenną księgę z XVIII wieku. – Wybrał najgrubszą – mówi nam...

zobacz więcej

Na trop poszukiwacza skarbów, który nielegalnie przywłaszczał sobie zabytki, wpadli policjanci z Dębna i Szczecina. Kiedy wkroczyli do jego domu, zaskoczony mężczyzna pokazał swoją kolekcję. Towarzyszący funkcjonariuszom archeolog, oglądając kilka tysięcy eksponatów wyselekcjonował z nich ponad setkę wartościowych historycznie przedmiotów.

Największą wartość stanowi liczący prawie dwa tysiące lat rzymski denar cesarza Antoninusa Piusa (138-161 r. n.e.), pamiątka po bursztynowym szlaku, który tędy przebiegał. Wartość monety może wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Zbieracz zdawał sobie sprawę z tego, na co się natknął. - Trafnie ją opisał w swoim zbiorze - mówi dr Łuczak.

Zarekwirowano ponad 50 srebrnych monet pochodzących z XVII w., kilkadziesiąt XVIII-wiecznych ołowianych kul muszkietowych oraz wykrywacz metalu.

Podkom. dr Marek Łuczak z KWP Szczecin przypomina, że na poszukiwania ze sprzętem elektronicznym wymagane jest pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Prawo nakłada też na poszukiwacza obowiązek powiadomienia urzędu w przypadku odnalezienia zabytku. – Nie wolno go wyjmować z ziemi – podkreśla Łuczak. Traci się bowiem w ten sposób ważny kontekst historyczny pozwalający i uniemożliwia dalsze badania zabytku. Funkcjonariusz wyjaśnia, że za tego rodzaju przestępstwo, czyli nielegalne poszukiwania zabytków ze sprzętem elektronicznym grozi kara pozbawienia wolności do lat dwóch. Zabytki archeologiczne są własnością skarbu państwa.

źródło:
Zobacz więcej