Nie ma możliwości prawnych. RPD o wprowadzeniu obowiązkowej edukacji seksualnej

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak zabrał głos ws. zewnętrznych edukatorów seksualnych (fot. arch. Shutterstock/Syda Productions)

Rzecznik Praw Dziecka powiedział, że zgodnie z prawem nie ma możliwości wprowadzenia w polskich szkołach obowiązkowej edukacji seksualnej. Według Mikołaja Pawlaka, wprowadzenie zewnętrznych edukatorów seksualnych do stołecznych szkół – zgodnie z ogłoszoną przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego Deklaracją LGBT+ – naruszy konstytucję i prawo rodziców do wychowywania.

„Można obronić dzieci przed zapisami Karty LGBT”

- Podpisana przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego Karta LGBT stanowi zapowiedź działań ograniczających wolność ludzi; wprowadza...

zobacz więcej

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak powiedział w radiowej Jedynce, że rodzice mają prawo odmówić zgody na uczestnictwo dziecka w tego typu zajęciach.

– Mają prawo nie tylko odmówić, to jest wręcz obowiązek rodziców, żeby pilnować tego, co się dzieje w szkole i jakie treści są dzieciom przekazywane, a na pewno nie może to się odbywać w czasie realizacji podstawy programowej – powiedział Mikołaj Pawlak.

Pawlak podkreślił, że szkoła ma obowiązek poprosić rodziców o taką zgodę.

– Pierwsze prawo rodziców do wychowania i utrzymywania pieczy nad tym, co dzieci mają wpajane do głowy, to jest właśnie to, co powinno być realizowane przez ich wiedzę i bezpośrednią zgodę. Nie może być nawet wykorzystania tego, że nie zabierają głosu – to nie jest zgoda. Także tutaj aktywność rodziców, aktywność dyrektorów, nauczycieli, którzy są świadomi ewentualnych zagrożeń wypływających z tego typu działań, musi być bardzo duża – ocenił rzecznik praw dziecka.

źródło:
Zobacz więcej