ABW rozbiła gang handlarzy trefnym paliwem. Na lewych fakturach zarobili miliony

Wcześniej zatrzymano w tym śledztwie 14 osób (fot. arch. PAP)

ABW zatrzymała pięć osób z grupy oszukującej na podatkach i obracającej nielegalnym paliwem. Oszacowano, że skarb państwa na ich działalności stracił około 27 mln zł podatku VAT i akcyzy. Wcześniej zatrzymano w tym śledztwie 14 osób.

Porwanie i tortury. Przełom w sprawie sprzed 17 lat

17 lat po porwaniu mężczyzny policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji i prokuratorzy z Prokuratury Krajowej wytypowali 6 sprawców tego...

zobacz więcej

Trzy zatrzymane przez ABW osoby miały być odpowiedzialne za proces technologiczny odbarwiania oleju opałowego, który był później sprzedawany jako olej napędowy. Czwarta z nich to osoba faktycznie kierująca spółką „słupem”, a piąta – oficjalnie ujęta w dokumentach jako prezes „słupa”.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział w poniedziałek, że do zatrzymań doszło 12 czerwca.

Podmioty, które kupowały paliwo niewiadomego pochodzenia, dzięki fikcyjnym fakturom pozorowały legalność nabycia towaru w dokumentacji handlowej. Pozwalało im to unikać odprowadzania podatku VAT i akcyzy od faktycznie wprowadzonego do obrotu paliwa oraz zaniżenia podatku dochodowego - CIT.

Według śledczych w wyniku działań grupy w latach 2014-15 doszło do uszczuplenia w podatku VAT i akcyzy w wysokości ok. 27 mln zł.

Żaryn powiedział, że wobec dwu z pięciu zatrzymanych sąd na wniosek prokuratora zdecydował o areszcie. Pozostali trzej będą odpowiadali z wolnej stopy, ale musieli wpłacić poręczenia majątkowe, nie mogą opuszczać kraju i będą musieli zgłaszać się na policji w ramach dozoru.

Zatrzymanym w śledztwie prowadzonym przez wydział zamiejscowy w Łodzi katowickiej delegatury ABW nadzorujący je prokuratorzy z Prokuratury Regionalnej w Łodzi przedstawili zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw podatkowych, wystawiania nierzetelnych faktur VAT i prania brudnych pieniędzy. Za takie przestępstwa organizatorom procederu grozi kara do 25 lat pozbawienia wolności oraz wysokie grzywny.

źródło:

Zobacz więcej