Akcja CBA i CBŚP o „charakterze ogólnopolskim”. Zatrzymania za wyłudzenia 150 mln

Zatrzymani mają usłyszeć zarzuty karne (fot.arch.PAP/ Grzegorz Michałowski)

Agenci CBA razem z funkcjonariuszami CBŚP zatrzymali cztery osoby w śledztwie dotyczącym wyłudzenia bądź próby wyłudzenia ponad 150 mln zł. z budżetu państwa. Chodzi o nienależne zwroty z podatku VAT.

CBA doprowadziło do unieważnienia przetargu na sprzedaż 41,8 ha w Jarocinie

Centralne Biuro Antykorupcyjne w wyniku własnych czynności analityczno-informacyjnych doprowadziło do unieważnienia przetargu na sprzedaż 41,8 ha...

zobacz więcej

Fakt zatrzymania potwierdził w rozmowie z portalem tvp.info rzecznik CBA Temistokles Brodowski. Wskazał, że akcji dokonali agenci białostockiej delegatury Biura wraz z funkcjonariuszami Wydziału do Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej CBŚP z Olsztyna.

Cztery zatrzymane osoby „wyłudziły, bądź próbowały wyłudzić” ponad 150 mln zł. – Akcja miała charakter ogólnopolski – funkcjonariusze działali na terenie województwa śląskiego, dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego oraz opolskiego – wskazał Brodowski.

Agenci przeszukali mieszkania zatrzymanych osób. Zabezpieczyli „nośniki danych i dokumentację księgową podmiotów wykorzystywanych w przestępczej działalności”.

Cała czwórka zostanie przewieziona do siedziby Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. Tam usłyszy zarzuty karne.

Brodowski poinformował, że akcja ma związek ze śledztwem prowadzonym przez CBA i CBŚP, a dotyczącym funkcjonowania na terenie Polski, Niemiec i Estonii zorganizowanej grupy przestępczej, „trudniącej” się m.in. wyłudzeniami VAT.

źródło:
Zobacz więcej