RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zatrzymano mężczyznę podejrzewanego o zabójstwo 10-latki

„Mężczyzna podejrzewany o zabójstwo 10-letniej dziewczynki z Dolnego Śląska został zatrzymany” - poinformował w wydanym oświadczeniu minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. – Policjanci od samego początku typowali, jako sprawcę tej okrutnej zbrodni, 22-letniego mężczyznę - powiedział później w niedzielę w TVN24 rzecznik KGP Mariusz Ciarka.

Znane są przyczyny śmierci 10-latki z Mrowin. Zbrodnia miała podłoże seksualne

Przyczyną śmierci 10-letniej dziewczynki, której ciało znaleziono w czwartek w lesie sześć kilometrów od miejscowości Mrowiny (Dolnośląskie), były...

zobacz więcej

– Dzisiaj już mogę zdradzić, to jest informacja, o której jeszcze nie mogłem mówić wczoraj czy przedwczoraj. Policjanci od samego początku wytypowali jednego z mężczyzn, to jest 22-letniego mężczyznę, który był przez nas od początku typowany jako sprawca tej okrutnej zbrodni – powiedział.

Jak podkreślił Ciarka, mężczyzna pozostaje obecnie w policyjnym areszcie do dyspozycji prokuratury, która jest w trakcie weryfikowania zebranego dotychczas materiału dowodowego. – Jesteśmy przekonani, wspólnie z prowadzącymi postępowanie prokuratorami, że wkrótce zostaną postawione temu mężczyźnie zarzuty, a następnie zostanie doprowadzony do sądu z wnioskami związanymi z środkami zapobiegawczymi, tymczasowym aresztem – dodał.

Intensywne działania policji

Zdaniem Ciarki do szybkiego zatrzymania podejrzewanego przyczyniły się intensywne działania policjantów z Wojewódzkiej Komendy Policji we Wrocławiu, jak również miejscowej komendy ze Świdnicy, w połączeniu z decyzją komendanta Komendy Głównej Policji, żeby wesprzeć grupę operacyjno-procesową badającą sprawę o policjantów z biura kryminalnego KGP.

– Dolnośląscy policjanci i prokuratorzy pracowali cały czas, analizując wszystkie informacje, które pojawiały się w sprawie, a każda z nich była bardzo szczegółowo sprawdzana (...) Czynności w sprawie w chwili obecnej nadal są wykonywane przez prokuraturę. Natomiast, co chciałbym podkreślić, jest to mężczyzna zatrzymany, zamieszkały poza powiatem świdnickim – powiedział z kolei rzecznik dolnośląskiej Policji Krzysztof Zaporowski na niedzielnej konferencji prasowej.

„Tej bestii należy się najsurowszy wymiar kary”. Ziobro o mordercy 10-latki

– Zatrzymanie mordercy 10-letniej dziewczynki z Dolnego Śląska to kwestia czasu; za ogromną krzywdę dziecka należy się tej bestii najsurowszy...

zobacz więcej

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w komunikacie wydanym krótko po zatrzymaniu zapewnił, że „jeśli dotychczasowe ustalenia się potwierdzą i zebrane dowody zostaną w śledztwie zweryfikowane, to sprawca trafi przed sąd”.

„Kierowana przeze mnie prokuratura dołoży wszelkich starań, by otrzymał jak najsurowszą karę. Wierzę, że nastąpi to możliwie szybko” – napisał Zbigniew Ziobro.

„Najsurowsze konsekwencje”

Jak podkreślił, „każdy, kto w tak bezwzględny sposób krzywdzi dzieci, musi się liczyć z najsurowszymi konsekwencjami”.

„W ściganiu tak bezwzględnych przestępców zawsze będziemy działać z największą determinacją. To obowiązek całego państwa, które pokazało w tej sprawie, że działa skutecznie” – zaznaczył prokurator generalny, który podziękował też policjantom i prokuratorom „za ich nadzwyczajne zaangażowanie i profesjonalizm”.

„Mój zastępca prokurator Krzysztof Sierak, który na bieżąco nadzoruje to śledztwo, podkreślał w rozmowie ze mną zwłaszcza olbrzymie zasługi policjantów. Dziękuję im za to. Mam olbrzymi szacunek dla ich poświęcenia. Dziękuję też wszystkim Polakom, którzy starali się pomóc, przekazując organom ścigania cenne informacje” – dodał minister sprawiedliwości. „To najlepszy dowód, że w tragicznych chwilach i państwo, i jego funkcjonariusze, i obywatele potrafią stanąć na wysokości zadania. Oby takich tragicznych chwil było jak najmniej. Proszę o modlitwę za śp. Kristinę” – zaapelował.

Prokuratura w Świdnicy informowała, że przyczyną śmierci 10-letniej dziewczynki, której ciało znaleziono w czwartek w lesie sześć kilometrów od miejscowości Mrowiny, były rany kłute klatki piersiowej i szyi. zbrodnia miała podłoże seksualne.

źródło:
Zobacz więcej