Wicepremier Sasin o 500 plus dla niepełnosprawnych: Wypłaty najpóźniej od października

„W najbliższym czasie ustawa będzie procedowana przez rząd” (fot. stevepb/pixabay.com)

We wrześniu, najpóźniej od października zacznie się wypłata dodatku w wysokości 500 zł dla osób niepełnosprawnych – zapowiedział wicepremier, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin.

Wsparcie dla niepełnosprawnych: pół miliona beneficjentów, koszt to 3 mld zł

Wsparcie w wysokości 500 zł miesięcznie trafi do około pół miliona osób niepełnosprawnych z orzeczeniem o znacznej niepełnosprawności, które...

zobacz więcej

Sasin w rozmowie z radiem RMF FM poinformował, że ustawa w sprawie dodatku dla osób niepełnosprawnych „jest niemal gotowa” i zagwarantowane jest jej finansowanie na bieżący rok.

– Jest faktem, że komitet stały rady ministrów projekt ustawy przyjął. Ona w najbliższym czasie będzie procedowana przez rząd – mówił Sasin.

Jak informuje radio, wicepremier pytany o finansowanie projektu przekonuje, że „środki zebrane z daniny solidarnościowej – czyli podatku płaconego od dochodów powyżej miliona złotych – pozwolą wypłacać dodatek po wakacjach”.

– Pokryłyby zapotrzebowanie na ten rok. Chcielibyśmy, żeby ten program zadziałał od września, najpóźniej od października. Tutaj tych pieniędzy na ten rok wystarczy, w przyszłym roku to będzie pełny wymiar – podkreślił.

Premier Mateusz Morawiecki w czasie majowej konwencji PiS w Krakowie zapowiedział wprowadzenie nowego, comiesięcznego dodatku w wysokości 500 zł dla dorosłych osób niepełnosprawnych, które są całkowicie niesamodzielne.

Nowa szefowa MRPiPS Bożena Borys-Szopa zapewniła, że projekt w sprawie dodatku będzie opracowany do końca czerwca.

Wsparcie ma trafić do około pół miliona dorosłych osób niepełnosprawnych. Program, którego koszt wyniesie 3 mld zł, zostanie sfinansowany z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych oraz podatku od sprzedaży detalicznej.

źródło:
Zobacz więcej