RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

W Paryżu ponownie zabrzmi muzyka Chopina

Rusza 10. edycja koncertów chopinowskich w Paryżu (fot.pixabay.com/AliceKeyStudio)
Rusza 10. edycja koncertów chopinowskich w Paryżu (fot.pixabay.com/AliceKeyStudio)

W niedzielę w stolicy Francji rozpoczyna się już po raz dziesiąty festiwal muzyczny na wolnym powietrzu pod tytułem „Chopin w ogrodzie”. Jest to cykl koncertów chopinowskich organizowany przez miasto stołeczne Warszawa, przez stolicę Francji, Stołeczną Estradę oraz Instytut Polski w Paryżu.

207. rocznica urodzin Chopina. Koncerty w hołdzie wybitnemu pianiście

Koncerty z okazji urodzin wybitnego muzyka organizuje m.in. radiowa Dwójka i Filharmonia Narodowa. Ten pierwszy, najbardziej tradycyjny koncert,...

zobacz więcej

Przez pięć niedziel Paryżanie i turyści, będą mogli posłuchać muzyki Fryderyka Chopina, który urodził się w Żelazowej Woli, a zmarł w Paryżu.

Kolejny już raz festiwal odbywa się w jednym z parków stolicy Francji – Parku Montsouris – naprzeciwko tętniącego życiem międzynarodowego miasteczka uniwersyteckiego. Do 2017 roku utworów Chopina można było słuchać w Ogrodzie Luksemburskim.

Cykl koncertów rozpocznie występ absolwenta Akademii Muzycznej w Poznaniu – Jacka Kortusa. Wykona on między innymi walca i mazurka.

Tegoroczną edycję ujęto pod hasłem „Warszawa zaprasza się do Paryża”. Przy okazji wydarzenia przewidziano liczne atrakcje towarzyszące. W ramach cyklu Teatru Telewizji Polskiej będzie można obejrzeć nagranie przedstawienia opowiadającego o pierwszych miesiącach Chopina w Paryżu.

Za kilka dni natomiast będzie można posłuchać polskiej muzyki od Moniuszki po współczesną muzykę kameralną. Teatr Lepic wystawi muzyczny spektakl „Kochankowie z Warszawy”, zaś w związku z 80. rocznicą wybuchy II wojny światowej przygotowano wystawę fotografii Amerykanina Juliena Bryana związanych tematycznie z oblężeniem Warszawy we wrześniu 1939 roku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej