Nawałnice i trąba powietrzna. „Prądu nie ma 11 tys. odbiorców” [WIDEO]

– To była bardzo pracowita noc. Tylko od wczoraj strażacy w całej Polsce wyjeżdżali 1100 razy. Najwięcej razy w województwie zachodniopomorskim – 370 razy – poinformował w TVP Info st. bryg. Paweł Frątczak, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej. – Działania, które prowadzimy, to głównie usuwanie złamanych drzew z ulic i szlaków kolejowych. Silna wichura zerwała dachy na 50 budynkach. Wiatr powodował zerwanie linii energetycznych i uszkodzenia transformatorów – wskazał. Dodał, że w tej chwili ponad 11 tys. odbiorców pozostaje bez prądu.

Wypadek w Nowej Wsi Kąckiej. Nie żyje pięć osób

– Do tragicznego wypadku doszło na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w miejscowości Nowa Wieś Kącka. Citroen zderzył się z jadącym pociągiem. Nie...

zobacz więcej

Wieczorem nad województwem zachodniopomorskim przeszły deszcze i silne burze, wiał też silny wiatr. Lokalnie występowały opady gradu. W powiecie drawskim przeszła trąba powietrzna, która uszkodziła około 50 dachów – m.in. w Złocieńcu i okolicach. Strażacy usuwają powalone drzewa i złamane konary.

W wyniku burz została ranna jedna osoba – motocyklista z województwa dolnośląskiego, który najechał na leżące na drodze drzewo.

Synoptycy również dziś ostrzegają przed burzami z gradem i upałami. Temperatura może dochodzić do 34 stopni. W niektórych miejscach może spaść 50 litrów deszczu na metr kwadratowy. W czasie burz prędkość wiatru może dochodzić do 115 kilometrów na godzinę.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed tymi zjawiskami. Upały mogą występować w województwie lubelskim i podkarpackim, a także w części mazowieckiego, małopolskiego i świętokrzyskiego. Burze z gradem natomiast mogą występować w województwie podlaskim i w części warmińsko-mazurskiego.

źródło:
Zobacz więcej