RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Upały zaatakowały Węgry. Temperatura sięga prawie 36 stopni Celsjusza

Najcieplej było na północ od Budapesztu, gdzie słupki rtęci pokazały prawie 36 stopni Celsjusza (fot.Reuters/Bernadett Szabo)

Kolejne dzienne rekordy temperatury zanotowano w sobotę na Węgrzech. Najcieplej było w Budakalasz na północ od Budapesztu, gdzie słupki rtęci podniosły się do 35,8 stopnia Celsjusza. Fala upałów daje się Węgrom we znaki od kilku dni.

Nawałnice i trąba powietrzna. „Prądu nie ma 11 tys. odbiorców” [WIDEO]

– To była bardzo pracowita noc. Tylko od wczoraj strażacy w całej Polsce wyjeżdżali 1100 razy. Najwięcej razy w województwie zachodniopomorskim –...

zobacz więcej

Dotychczas najcieplejszy 15 czerwca zarejestrowano na Węgrzech w 1987 r., kiedy to w kilku miejscach kraju było 35 stopni C. W sobotę padł także dzienny rekord temperatury dla Budapesztu. Zanotowano 34,7 stopnia, czyli więcej niż wynosił dotychczasowy rekord z 1986 r., kiedy to było 34,2 stopnia.

Rekordowo ciepły był także czwartek. W Budapeszcie był to najcieplejszy 13 czerwca w historii – zanotowano 35,3 stopnia Celsjusza, co przekroczyło dotychczasowy rekord z 2000 r. wynoszący 35 stopni.

Od środy obowiązuje na Węgrzech najwyższy poziom ostrzeżenia przed upałami, ogłaszany, gdy przez trzy dni z rzędu temperatura przekracza 27 stopni. Ma trwać do północy w niedzielę. Władze zalecają, by w miarę możliwości w godz. 11-15 nie przebywać na słońcu, a także unikać kawy i alkoholu oraz tłustych dań.

Od środy Węgierskie Koleje Państwowe (MAV) zapewniają podróżnym darmową wodę mineralną na głównych dworcach Budapesztu i na większych stacjach w kraju.

Z prognoz wynika, że w niedzielę też będzie gorąco – spodziewane są temperatury maksymalne 30-36 stopni C.

źródło:

Zobacz więcej