„Wykorzystał stan ofiary, wywołany lekami”. Areszt dla podejrzanego o gwałt

Ofiara była pod wpływem podanych jej leków nasennych; zdjęcie ilustracyjne (fot. pixabay/Parentingupstream)

Gdański sąd zdecydował w sobotę o tymczasowym aresztowaniu 26-letniego pacjenta Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku, któremu prokuratura zarzuciła gwałt na innej – 15-letniej pacjentce placówki. Areszt ma się odbywać w warunkach szpitalnych.

15-latka ofiarą gwałtu w szpitalu. Są zarzuty dla napastnika

Gdańska prokuratura postawiła w sobotę 26-letniemu pacjentowi Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku zarzuty dotyczące gwałtu na innej,...

zobacz więcej

Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, wyjaśniła, że decyzja sądu mówi o trzymiesięcznym areszcie, który ma się odbywać w warunkach szpitalnych. Dodała, że oznacza to, iż podejrzany trafi do któregoś z aresztów posiadających specjalistyczny oddział zapewniający odpowiednie warunki m.in. osobom z problemami psychiatrycznymi.

Wniosek o areszt skierowała do sądu w sobotę rano prowadząca śledztwo w sprawie gwałtu Prokuratura Rejonowa Gdańsk Wrzeszcz. Wniosek umotywowano wysoką karą grożącą podejrzanemu i obawą matactwa z jego strony. Mężczyźnie zarzucono dokonanie gwałtu oraz „doprowadzenie pokrzywdzonej do poddania się innej czynności seksualnej”. Za takie przestępstwa grozi kara do 12 lat więzienia.

Jak informowała Wawryniuk, w trakcie przesłuchania podejrzany nie przyznał się do popełnienia zarzuconych mu przestępstw i odmówił złożenia wyjaśnień.

Prokurator przypomniała, że do zdarzenia doszło w nocy, a 15-latka była wówczas pod wpływem podanych jej wieczorem leków nasennych. – Wykorzystując stan pokrzywdzonej wywołany lekami, mężczyzna podstępem doprowadził pokrzywdzoną do poddania się innej czynności seksualnej oraz do obcowania płciowego – wyjaśniła.

Rzecznik informowała też w sobotę rano, że prokuratura zdecydowała się postawić zarzuty w tej sprawie w oparciu o m.in. wyniki badań porównawczych DNA. W ich trakcie porównano ślady biologiczne zabezpieczone na ciele i odzieży dziewczyny z materiałem biologicznym pobranym od mężczyzny.

Pacjent postrzelił dwóch innych z sąsiednich łóżek i… pozostał w szpitalu

Pacjent szpitala ostrzelał dwóch innych, został obezwładniony przez pielęgniarki i oddany w ręce policji. Jednak ze względu na stan zdrowia...

zobacz więcej

Nastolatka potwierdziła, że została zgwałcona

W piątek w gdańskim sądzie odbyło się przesłuchanie nastolatki: potwierdziła ona, że została zgwałcona. Zgodnie z przepisami, w przesłuchaniu brał udział psycholog, którego zadaniem była m.in. ocena wiarygodności zeznającej osoby. – Psycholog potwierdził prawdomówność pokrzywdzonej – powiedziała Wawryniuk.

O możliwej napaści seksualnej w gdańskim szpitalu psychiatrycznym organy ścigania zawiadomił 6 czerwca ordynator oddziału, na którym przebywała nastolatka. Dziewczyna poinformowała pracowników Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku, że w nocy z 5 na 6 czerwca została zgwałcona przez innego pacjenta.

15-latka trafiła na oddział psychiatryczny dla dorosłych za zgodą jej matki: na oddziale dla młodszych pacjentów nie było miejsc.

W ramach prowadzonego śledztwa prokuratura będzie wyjaśniać nie tylko okoliczności napaści seksualnej, ustali też, czy personel medyczny oddziału właściwie dbał o bezpieczeństwo pacjentów.

źródło:

Zobacz więcej