Premier na Zjeździe Dużych Rodzin: Bez polskich rodzin państwo nie ma przyszłości

– Stygmatyzowano rodziny wielodzietne, że to, o zgrozo, patologia. Jakże to było strasznie krzywdzące. Trzy lata temu przestawiliśmy zwrotnicę w kierunku rodzin; odbudowujemy wartość rodziny w społeczeństwie, bez niej nie ma przyszłości – oświadczył premier Mateusz Morawiecki podczas VII Ogólnopolskiego Zjazdu Dużych Rodzin, który trwa w Lubartowie.

RPO o hejcie na wielodzietność: Swoboda wyrażania opinii jest ważną wartością

„Czuję potrzebę poinformowania Pana, że taka forma wypowiedzi budzi mój niepokój. Jednocześnie ważną dla mnie wartością pozostaje wolność słowa” –...

zobacz więcej

– Wysiłek, jaki jest świadczony ze strony dużych rodzin jest przeogromny. Dlatego chciałem powiedzieć, że państwo polskie przestawiło trzy lata temu wyraźnie zwrotnicę w kierunku rodzin, w kierunku rodzin właśnie co najmniej z trójką i większą liczbą dzieci – mówił szef rządu.

– Wbrew pewnym stereotypom, stygmatyzacji, że rodziny wielodzietne to, mówiono, o zgrozo, rodziny patologiczne. Jakże to było strasznie krzywdzące – dodał Morawiecki.

Premier wyznał, że cieszy się, „że dzisiaj odbudowujemy wartość rodziny w społeczeństwie”. – Pokazujemy, że nie ma przyszłości państwa polskiego bez przyszłości rodzin polskich, że to jedno i drugie to jest właściwie tożsame zjawisko – wskazał.

– Ale, szanowni Państwo, chcemy też docenić i doceniamy wszystkich rodziców, również tych którzy mają jedno, dwójkę dzieci, dlatego dzisiaj mając sytuację budżetową lepszą, bo udało nam się uszczelnić system podatkowy, wygrać walkę z mafiami vatowskimi, podatkowymi. I przekazujemy od 1 lipca również 500 zł na każde pierwsze dziecko. Na wszystkie pierwsze dzieci – przypomniał Mateusz Morawiecki.

Polityk zwracał też uwagę, że polityka prorodzinna rządu PiS, wbrew zapowiedziom neoliberalnych sceptyków, nie doprowadziła do spadku aktywności zawodowej kobiet. – Dzisiaj mamy 77 proc. kobiet w wieku 25-49 lat aktywnych zawodowo, a w 2015 r. było to 74,5 proc. – poinformował.

Od 2019 roku 600 tys. rodzin więcej może skorzystać z Karty Dużej Rodziny

Od Nowego Roku Karta Dużej Rodziny przysługuje rodzicom co najmniej trójki dzieci bez względu na wiek tych dzieci. Dzięki temu, ze zniżek będzie...

zobacz więcej

Premier złożył podziękowania matkom i ojcom za ich trud. – Bardzo serdecznie dziękuję za wasz trud, za wszystko, co wkładacie w wychowanie, wykształcenie dzieci, przekazanie miłości i ciepła rodzicielskiego – mówił.

Witając szefa rządu prezes Związku Dużych Rodzin Trzy Plus Joanna Krupska wskazała, że wielodzietni wciąż borykają się z problemem mieszkaniowym. Mówiła o konieczności zdiagnozowania sytuacji i znalezienia rozwiązań. To właśnie polityce mieszkaniowej poświęcona jest trwająca w ramach zjazdu konferencja ekonomiczna ZDR Trzy Plus.

Podczas pobytu w Lubartowie premier odwiedził dzieci biorące udział w warsztatach z klockami, rozgrywkach gier planszowych, korzystające z zakątku czytania bajek i malowania.

Zjazdy Dużych Rodzin organizowane są co roku, za każdym razem w innym mieście. Pierwszy odbył się w 2013 r. w Grodzisku Mazowieckim. Miasto to jako jedno z pierwszych, jeszcze w 2008 r. we współpracy ze Związkiem Dużych Rodzin Trzy Plus wprowadziło Kartę Dużej Rodziny.

źródło:
Zobacz więcej