RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Upały, burze, a nawet trąby powietrzne. W górach uwaga na żmije!

Z zachodu, przez Polskę centralną aż po Lubelszczyznę będą przechodziły w sobotę groźne burze – ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Może im towarzyszyć grad i silny wiatr, a nawet trąby powietrzne. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa uruchomiło Alert RCB z SMS-owym ostrzeżeniem na sobotę i noc z soboty na niedzielę. Burze nie ominą Bieszczadów, ale to nie jedyne niebezpieczeństwo w tym rejonie. Na szlakach można spotkać żmije.

IMGW ostrzega: Na termometrach ponad 30 stopni. Wrócą burze

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed upałem i burzami z gradem. Według prognoz synoptyków, w sobotę najgoręcej będzie...

zobacz więcej

Strefa frontu atmosferycznego będzie przemieszczała się w sobotę po południu i w nocy z zachodu na wschód; szczególnie gwałtowne burze spodziewane są na zachodzie i północnym zachodzie Polski.

Alert RCB dla zachodniej, centralnej i północnej części kraju – województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, warmińsko-mazurskiego i lubuskiego – dotyczy bardzo silnego wiatru i intensywnych burz z gradem. W sobotę po południu i przez całą noc na tych obszarach wiatr może osiągnąć w porywach do 115-130 km/h. Na północy kraju nie można wykluczyć wystąpienia trąb powietrznych.


Burzom mogą towarzyszyć silne opady deszczu, do 40 mm, a lokalnie do 60 mm, opady dużego gradu, nawet powyżej 5 cm. Nieco słabsze burze obejmą rejon Karpat i Lubelszczyzny.

Podczas burz należy unikać otwartych przestrzeni. W żadnym przypadku nie wolno chronić się pod pojedynczymi drzewami oraz zostawać na graniach – przypomina GOPR.

Spotkanie z nią może być niebezpieczne. W maju żmije stają się wyjątkowo aktywne

Sto trzydzieści ataków na ludzi w ostatnich ośmiu latach. Tak wygląda bilans ukąszeń żmii zygzakowatej na Warmii i Mazurach. W maju te gady stają...

zobacz więcej

W Bieszczadach i Beskidzie Niskim na turystów czyha jednak także inne niebezpieczeństwo – na szlakach można spotkać żmije. Ukąszenie nie boli. Pozostają po nim dwa niewielkie ślady od zębów jadowych. Ból i zawroty głowy zaczynają się po 15-20 minutach od ukąszenia.

Zdrowy, dorosły człowiek powinien ukąszenie przeżyć bez większych komplikacji. Niebezpieczne mogą być jednak ukąszenia w twarz i szyję, z uwagi na szybkie przemieszczenie się jadu w krwiobiegu. Toksyczność jadu jest odwrotnie proporcjonalna do wagi ciała ofiary. Osobie ukąszonej przez żmiję należy jak najszybciej podać antytoksynę – przypomina GOPR.

źródło:
Zobacz więcej