„Szacunek i godność seniorów to podstawa naszej polityki senioralnej”

„Nie zapominajmy także, że osoby starsze to prawdziwa skarbnica wiedzy, mądrości życiowej i doświadczenia” (fot. arch. PAP/Wojtek Jargiło)

Wszystkim nam powinno zależeć na tym, by osoby starsze, szczególnie samotne, nie czuły się wykluczone, dyskryminowane i zapomniane; poszanowanie i ochrona ich godności to podstawa naszej polityki senioralnej – powiedziała szefowa MRPiPS Bożena Borys-Szopa.

Rafalska: Chcemy, aby jakość życia seniorów była coraz wyższa

Chcemy, aby jakość życia seniorów była coraz wyższa – podkreśliła w poniedziałek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska w...

zobacz więcej

W sobotę obchodzony jest Światowy Dzień Praw Osób Starszych. Minister Borys-Szopa podkreśliła, że ten dzień to doskonała okazja, by z jednej strony wyrazić szacunek i uznanie dla seniorów – rodziców, dziadków, a z drugiej strony zwrócić uwagę na konieczność tworzenia przestrzeni i warunków przyjaznych osobom starszym.

– Poszanowanie i ochrona ich godności to podstawa polityki senioralnej rządu Prawa i Sprawiedliwości oraz resortu rodziny, pracy i polityki społecznej – podkreśliła.

Szefowa MRPiPS przypomniała o działaniach podejmowanych przez resort na rzecz aktywizacji osób starszych i zapewnienie im godnych warunków życia. Wskazała na programy takie jak „Senior plus”, „Opieka 75 plus”, Rządowy Program na rzecz Aktywizacji Osób Starszych, „Mama 4 plus”, a także na obniżenie wieku emerytalnego czy podnoszenie minimalnej emerytury.

– Wszystkim nam powinno zależeć na tym, by osoby starsze, szczególnie samotne, nie czuły się wykluczone, dyskryminowane i zapomniane – podkreśliła minister.

Do końca roku ma działać 800 placówek „Senior plus”

Planowo do końca roku w Polsce będzie działało ponad 800 placówek „Senior plus” – poinformowała w czwartek PAP szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. W...

zobacz więcej

Borys-Szopa zwróciła uwagę, że osoby starsze, czasem mniej samodzielne, mogą być narażone na różne przykrości – od braku życzliwości, przez przemoc słowną, wykluczenie, aż po przemoc ekonomiczną czy fizyczną.

Zaapelowała o reagowanie w każdej sytuacji, która budzi niepokój. – Troska i życzliwość nic nie kosztują, a możemy naprawdę pomóc tym, którzy nie zawsze potrafią obronić się sami – wskazała minister.

– Nie zapominajmy także, że osoby starsze to prawdziwa skarbnica wiedzy, mądrości życiowej i doświadczenia. To wartości nie do przecenienia, z których możemy i powinniśmy czerpać, które powinniśmy doceniać nie tylko od święta – dodała szefowa MRPiPS.


Światowy Dzień Praw Osób Starszych ma na celu zwrócenie uwagi na osoby źle traktowane, zaniedbywane i wykorzystywane przez swoje otoczenie.

Spacery z psem to samo zdrowie? Seniorzy powinni uważać

Wyprowadzanie psów na spacer stanowi dla starszych Amerykanów okazję do regularnej aktywności fizycznej, ale naukowcy z University of Pennsylvania...

zobacz więcej

Zagwarantowanie poczucia bezpieczeństwa m.in. seniorom to cel przyjętego przez rząd pod koniec maja projektu nowelizacji ustaw o pomocy społecznej i o ochronie zdrowia psychicznego.

Projektowane zmiany mają ograniczyć nieprawidłowości w placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub w podeszłym wieku.

Projekt przewiduje m.in., że podmiot, na który nałożono karę za prowadzenie jednej placówki bez zezwolenia, i który będzie prowadził inną placówkę także bez zezwolenia - otrzyma karę 40 tys. zł (nie dostanie także pozwolenia na prowadzenie działalności przez kolejne 5 lat od ukarania). Projekt uzupełnia także dotychczasowe przepisy o dodatkowe wymagania dotyczące zatrudniania personelu opiekuńczego tak, aby opieki nie sprawowały osoby bez podstawowej wiedzy w tym zakresie.

źródło:

Zobacz więcej