Moody's obniżył rating Turcji do poziomu „śmieciowego”

Moody's ocenił, że gospodarka turecka zagrożona jest „dłuższym okresem niestabilności ekonomicznej i finansowej” (fot. pixabay)

Agencja ratingowa Moody's obniżyła w piątek rating zdolności kredytowej Turcji z Ba3 do „śmieciowego” poziomu B1 z dalszą negatywną perspektywą i z ryzykiem niewypłacalności rządu.

Turcja nie ustępuje. „Nie wycofamy się z kupna S-400”

Turcja nie wycofa się z decyzji o kupnie rosyjskiego systemu antyrakietowego S-400, mimo ostrzeżeń Waszyngtonu, że spowoduje to wykluczenie jej z...

zobacz więcej

Zdaniem agencji stały spadek zaufania inwestorów w coraz większym stopniu przeważa nad pozytywnymi zjawiskami, takimi jak niski poziom zadłużenia publicznego.

Moody's ocenił, że gospodarka turecka zagrożona jest „dłuższym okresem niestabilności ekonomicznej i finansowej”, do czego przyczynia się też niski poziom rezerw walutowych.

Wskazano, ze podejmowane przez rząd posunięcia skupiają się na uzyskaniu krótkookresowych i doraźnych korzyści ze szkodą dla stabilizacji gospodarki i jej odporności na zewnętrzne zagrożenia. Zaliczono do nich m. in. spór z USA wokół zakupu rosyjskiego systemu rakietowego S–400, który grozi zastosowaniem przez Waszyngton sankcji.

Tureckie ministerstwo skarbu i finansów oceniło, że ostatnia decyzja jest nieusprawiedliwiona i sprzeczna z wynikami tureckiej gospodarki.

„Decyzja nie jest zgodna z podstawowymi wskaźnikami tureckiej gospodarki i stawia pod znakiem zapytania obiektywizm i bezstronność analiz tej instytucji” – głosi oświadczenie ministerstwa.

W oświadczeniu znalazło się zestawienie wskaźników tureckiej gospodarki ze wskaźnikami gospodarek innych tzw. krajów wschodzących. Ministerstwo powołało się m. in. na spadającą inflację i wzrastające dochody z turystyki. „Ze smutkiem widzimy, że te bardzo pozytywne zjawiska zostały zignorowane” – czytamy.

źródło:

Zobacz więcej