Szumowski: Współpraca z USA zapewni dostęp do najnowszych terapii onkologicznych

W USA podpisano umowy o współpracy w zakresie nowych technologii w leczeniu raka (fot. PAP/Leszek Szymański)

Dostęp do najnowszych terapii i wiedzy m.in. o rzadkich nowotworach zapewni polskim pacjentom współpraca resortu zdrowia z centrum onkologicznym MD Anderson Cancer Center w Houston – poinformował w piątek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Duda: poprawa wykrywalności chorób nowotworowych wyzwaniem dla Polski

Zwalczanie chorób nowotworowych jest jednym z największych wyzwań cywilizacyjnych na najbliższe dziesięciolecia, jeśli chodzi o ochronę zdrowia –...

zobacz więcej

W piątek po południu czasu lokalnego (po 23.00 czasu polskiego) prezydent wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser–Dudą wziął udział w uroczystości podpisania umowy o współpracy w zakresie nowych technologii w leczeniu raka z centrum onkologicznym Uniwersytetu Teksas MD Anderson Cancer Center w Houston. Z polskiej strony umowę podpisał minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Przed podpisaniem porozumienia Szumowski podkreślił w rozmowie z dziennikarzami w USA, że MD Anderson Cancer Center to „czołowa placówka onkologiczna na świecie, której budżet jest porównywalny z jedną czwartą czy jedną trzecią budżetu Polski na zdrowie”. – Tutaj są najciekawsze, najnowsze terapie i praktyki, najwięcej wiedzy, choćby o rzadkich nowotworach” – zaznaczył minister zdrowia. Zauważył również, że „wiedza (na ten temat – red.) jest rozproszona po świecie, a tu jest ona skumulowana”.

– Porozumienie ma dać polskim pacjentom dostęp do tej wiedzy, do najlepszych praktyk klinicznych, ale też badawczych – podkreślił Łukasz Szumowski. Wyjaśnił, że chodzi m.in. o wiedzę, „czy dane procedury, które moglibyśmy zaimplementować w Polsce, są kosztowo efektywne w dużej grupie pacjentów w długim czasie”.

– Z drugiej strony wiemy, że badania kliniczne są tą pierwszą ścieżką dostępu dla tych pacjentów do tych supernowoczesnych technologii i o tym dzisiaj rozmawialiśmy z zespołem MD Anderson Cancer Center – powiedział Szumowski. – Rozmawialiśmy o tym, jak możemy je zaimplementować (...) w zakresie terapii nowotworowej w Polsce (...), żeby polscy pacjenci mieli dostęp do tych leków i nowych terapii immunologicznych – dodał.

Szkolenia dla polskich lekarzy

Szumowski poinformował, że podczas rozmów z MD Anderson poruszany był także temat dostępu do opinii ekspertów amerykańskiego centrum onkologicznego.

– Chcielibyśmy również wysłać tutaj grupy badaczy z Polski – lekarzy, pielęgniarki, które uczestniczyłyby w terapiach, szkolenia w zakresie specyficznych nowoczesnych terapii, a później przenieśli tę wiedzę do Polski, żeby ta grupa już później działała w naszym kraju i leczyła w Polsce pacjentów zgodnie z najnowszym stanem wiedzy i najnowszymi technologiami – powiedział.

– Chodzi też o to, by zacząć stosować pewne terapie w Polsce dla pacjentów, którzy mają rzadkie choroby – podkreślił minister.

źródło:

Zobacz więcej