RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Rafał Gaweł może nie być ścigany Europejskim Nakazem Aresztowania

W styczniu Sąd Okręgowy w Białymstoku skazał Rafała Gawła prawomocnym wyrokiem na dwa lata więzienia (fot. arch. PAP/Leszek Szymański)
W styczniu Sąd Okręgowy w Białymstoku skazał Rafała Gawła prawomocnym wyrokiem na dwa lata więzienia (fot. arch. PAP/Leszek Szymański)

Najnowsze

Popularne

Ścigany listem gończym Rafał Gaweł, założyciel Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, otrzymał norweskie obywatelstwo – informuje portal DoRzeczy.pl. Ponieważ Norwegia nie jest członkiem Unii Europejskiej, Rafał Gaweł nie będzie mógł być poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania – w marcu wnioskowała o to Prokuratura Okręgowa w Białymstoku.

Szef Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich wystąpił o azyl w Norwegii

Ścigany listem gończym Rafał Gaweł, skazany prawomocnie za oszustwa szef Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych wystąpił o...

zobacz więcej

Działacz, skazany prawomocnym wyrokiem za oszustwa finansowe, w kwietniu ubiegał się o azyl polityczny w Norwegii. Uważał, że został skazany w „niesprawiedliwym procesie, na podstawie sfabrykowanych dowodów”. Nie zgłosił się do zakładu karnego.

– Norwegia nie jest członkiem UE i nie mamy z nią żadnego szczególnego porozumienia, które pozwalałoby stosować Europejski Nakaz Aresztowania. Dlatego nie będzie mógł on być wydany w sytuacji, gdy Sąd Okręgowy w Białymstoku będzie miał potwierdzoną informację, że skazany przebywa poza terytorium UE – powiedział Łukasz Piebiak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, cytowany przez portal DoRzeczy.pl. Dodał, że z zaskoczeniem przyjmuje taką decyzję władz norweskich, „wydaną przy pełnej świadomości kryminalnej działalności” Gawła.

Piebiak zaznaczył, że MS czeka na odpowiedź ministra sprawiedliwości i imigracji Królestwa Norwegii w sprawie wniosku o aresztowanie i ekstradycję do Polski, który wystosowano 27 maja. Dodał jednak, że postępowania związane z ekstradycją są „z natury dość długotrwałe” i trudno wskazać, ile będzie trzeba na nią czekać.

Przypomnijmy – Rafał Gaweł został skazany na dwa lata więzienia – w pierwszej instancji zapadł wyrok 4 lat więzienia – za oszustwa na szkodę banku (zarzucana kwota wyłudzenia to 240 tys. zł), przedsiębiorców i fundacji oraz próbę udaremnienia egzekucji wierzytelności.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej