Lekarki w Niemczech skazane za reklamę aborcji

Według niemieckich przepisów lekarze nie mogą informować, jaką metodą przeprowadzają zabieg aborcji (fot. Till Rimmele/Getty Images)

Sąd w Berlinie skazał dwie kobiety prowadzące wspólnie gabinet ginekologiczny w niemieckiej stolicy. Wyrok dotyczy reklamy aborcji, o której lekarki – Bettina G. i Verena W. – informowały na swojej stronie internetowej. Precyzowały w niej, że przeprowadzają zabiegi metodą farmakologiczną. Paragraf, który reguluje tę kwestię, został znowelizowany po długich politycznych sporach – pisze „Deutsche Welle”.

Zakaz aborcji na każdym etapie ciąży. „99 lat więzienia za przeprowadzenie zabiegu”

Parlament amerykańskiego stanu Alabama wprowadził najbardziej restrykcyjne prawo aborcyjne w Stanach Zjednoczonych. Zakazuje ono przerywania ciąży...

zobacz więcej

Lekarki muszą zapłacić po 2 tys. euro grzywny; prokuratura domagała się o wiele wyższej kary – po 7,5 tys. euro.

Znowelizowany na początku roku paragraf 219a Kodeksu karnego, chociaż pozwala lekarzom na zamieszczanie w internecie informacji o tym, że oferują usługi aborcyjne, to jednak zakazuje podawania jakichkolwiek szczegółów dotyczących metod i okoliczności zabiegu, z racji, że mogą być uznane za reklamę.

Wspomniany przepis określa, że po dalsze informacje związane z aborcją lekarze muszą odsyłać kobiety do placówek państwowych.

Bettina G i Verena W. zapowiadają apelację. Jak jednak stwierdziła przewodnicząca składu sędziowskiego Christine Mathiak, „sytuacja jest jasna”. Cytowana przez „DW” sędzia podkreśliła, że po reformie paragrafu 219a kobietom nie wolno było na stronie internetowej określać metody aborcji.

Obie lekarki rozważają zgłoszenie sprawy do Trybunału Konstytucyjnego. Twierdzą, że przepisy naruszają nie tylko wolność wykonywania zawodu, ale także wolność słowa i prawo pacjentów do informacji.

źródło:
Zobacz więcej