Andrzej Duda spotka się z sekretarzem ds. energii USA. Wśród tematów gaz LNG

Prezydent odwiedził Houston w Teksasie (fot. PAP/Leszek Szymański)

Prezydent Andrzej Duda spotka się z sekretarzem ds. energii USA Rickiem Perry’m, z którym będzie rozmawiał o współpracy polsko-amerykańskiej, m.in. w zakresie wysyłania gazu skroplonego do Polski. Wspólnie mają zwiedzić terminal eksportowy należący do firmy Cheniere.

Andrzej Duda: Rozmowy z Donaldem Trumpem to nie jest bicie piany

Bardzo konkretnie rozmawia mi się na temat polskich spraw i wspólnych interesów z panem prezydentem Donaldem Trumpem; to nie jest tzw. bicie piany:...

zobacz więcej

Prezydent kontynuuje w piątek wizytę w Houston w Teksasie, gdzie odbył już spotkanie z przedstawicielami amerykańskich firm energetycznych.

Przedmiotem rozmów była sytuacja w Polsce, zawarte kontrakty, a także plany na przyszłość – przekazał dziennikarzom po spotkaniu Andrzej Duda.

– Za chwilę jadę do terminalu LNG, skąd m.in. wysyłany jest także gaz skroplony do Polski i tam spotkam się z panem sekretarzem ds. energii Rickiem Perry'm; będziemy rozmawiali nt. współpracy polsko-amerykańskiej także i w tym zakresie – powiedział Duda.

– Chcemy być silnym hubem, jeśli chodzi o dostarczanie tego źródła energii do Europy, przede wszystkim do Europy Centralnej. To także jest element działania w ramach Trójmorza – oświadczył prezydent.

Zastrzegł, że „nie przewiduje podpisywania jakichś umów na terenie gazoportu”.

– Umowy zostały podpisane dwa dni temu w Waszyngtonie – przypomniał. Jak dodał, „cieszy się, że te umowy są zawierane, że współpraca się rozwija i że w najbliższych latach przewidywane są bardzo duże dostawy gazu ze Stanów Zjednoczonych”.

Andrzej Duda ma następnie złożyć wizytę w centrum onkologicznym Uniwersytetu Teksas – MD Anderson Cancer Center w Houston.

– Będziemy tam zapoznawali się z najnowszymi odkryciami, jeżeli chodzi o technologię leczenia chorób nowotworowych, będziemy rozmawiali z naukowcami, oczywiście przede wszystkim amerykańskimi, ale także i polskimi – powiedział prezydent.

Jak podkreślił, to ważna wizyta z punktu widzenia budowania polskiej strategii walki z chorobami nowotworowymi.

źródło:

Zobacz więcej