Rosyjskie prowokacje wymagały działań NATO. Ambasada USA o ochronie polskich granic

Rozmieszczenie wojsk USA w Polsce jest całkowicie zgodne z naszymi zobowiązaniami – zapewnia ambasada (fot. arch. PAP/Lech Muszyński)

„Rozmieszczenie amerykańskich wojsk w Polsce jest całkowicie zgodne z naszymi zobowiązaniami i ma charakter obronny. To rosyjskie prowokacje wymagały od NATO działań w celu ochrony granic Polski” - oświadczyła ambasada USA w Warszawie. To odpowiedź na stanowisko Rosji.

Ambasada Stanów Zjednoczonych podkreśliła, że odpowiada na „wprowadzający w błąd tweet ambasady Rosji w Polsce”. Ambasador USA Georgette Mosbacher odnosząc się do tej samej sprawy napisała wręcz, że „ambasada Rosji w Polsce powinna się wstydzić”.

Dzień wcześniej poselstwo Federacji Rosyjskiej w RP oświadczyło, tłumacząc na polski stanowisko rosyjskiego MSZ, że decyzja o wzmocnieniu sił amerykańskich w Polsce „zadała potężny cios jednemu z kluczowych postanowień Aktu stanowiącego Rosja-NATO z 1997 r”.

Rosja reaguje na decyzję o rozmieszczeniu w Polsce wzmocnionego kontyngentu USA

„Z żalem odebraliśmy decyzję Waszyngtonu i Warszawy o rozmieszczeniu w Polsce wzmocnionego kontyngentu wojskowego USA. Uważamy, że w ten sposób...

zobacz więcej

W środę oficjalnie poinformowano, że Stany Zjednoczone planują zwiększyć swoją obecność wojskową w Polsce, wynoszącą ok. 4500 rotujących się członków personelu wojskowego, o ok. 1000 dodatkowych żołnierzy.

W deklaracji dotyczącej współpracy obronnej, podpisanej w Waszyngtonie przez prezydentów obu państw, Donalda Trumpa i Andrzeja Dudę, zapisano m.in. utworzenie w Polsce Wysuniętego Dowództwa Dywizyjnego USA oraz eskadry bezzałogowych statków powietrznych MQ-9 Sił Powietrznych USA.

W czwartek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że rosyjscy wojskowi uważnie obserwują plany zwiększenia obecności militarnej USA w Polsce i "robią tak", by te działania w żaden sposób nie zagrażały bezpieczeństwu Federacji Rosyjskiej.

Wcześniej w czwartek wiceszef MSZ Rosji Siergiej Riabkow powiedział, że Moskwa jest zaniepokojona decyzją Warszawy i Waszyngtonu o rozmieszczeniu w Polsce eskadry amerykańskich bezzałogowych statków powietrznych. – Pojawia się pytanie, jak to się odnosi do ustaleń między Rosją a NATO - dodał Riabkow.

Kilku rosyjskich parlamentarzystów oświadczyło, że Moskwa odpowie na plany rozmieszczenia eskadry w Polsce i zapewniło, że Rosja dysponuje niezbędnymi do tego środkami.

źródło:
Zobacz więcej